Rejestr nieruchomości
- Zakup nieruchomości
- Kupno mieszkania
- Zakup domu
- Zakup gruntów rolnych
- Due Diligence nieruchomości
- Rejestr nieruchomości
- Hipoteka
- Zakup nieruchomości i podatki
- Zakup nieruchomości przez cudzoziemca
- Najem nieruchomości
- Prawo budowlane
Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta jest rejestrem publicznym prowadzonym przez odpowiednie wydziały sądów rejonowych. Księga wieczysta prowadzona jest dla:
- nieruchomości gruntowych,
- lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, oraz
- spółdzielczych własnościowych praw do lokalu.
Każda nieruchomość posiada własne akta księgi wieczystej. Akta te dzielą się na cztery działy – każdy z nich dotyczy innego aspektu stanu prawnego nieruchomości:
- pierwszy zawiera oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw, które są związane z własnością, np. służebności,
- drugi zawiera wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
- trzeci zawiera wpisy dotyczące: ograniczonych praw rzeczowych (z wyjątkiem hipotek), ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, innych praw i roszczeń (z wyjątkiem roszczeń hipotecznych),
- czwarty przeznaczony jest do ujawniania hipotek.
Zasady funkcjonowania ksiąg wieczystych
Wyróżnia się następujące zasady:
- jawności Ksiąg Wieczystych – każdy ma do nich dostęp,
- wpisu – wpis potwierdza jedynie istnienie prawa (ma jedynie charakter deklaratywny),
- domniemania stanowi, że „prawo ujawnione w księdze wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, a prawo wykreślone nie istnieje” (domniemanie jest zaskarżalne),
- rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych – osoba, która w drodze odpłatnej czynności prawnej nabywa w dobrej wierze prawo majątkowe wpisane do księgi, nabywa to prawo także wtedy, gdy osoba przenosząca prawo w rzeczywistości nie miała prawa do jego przeniesienia, ale przenoszący prawo został wpisany do księgi jako uprawniony,
- pierwszeństwo ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi – prawa takie mają pierwszeństwo przed prawami niewpisanymi do księgi.
Co jeśli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej?
Może się zdarzyć, że nieruchomość nie posiada akt księgi wieczystej, ponieważ księga zaginęła, została zniszczona lub nigdy nie istniała. W takim przypadku Sąd Rejonowy prowadzi dla nieruchomości tzw. archiwum dokumentów.
Niemniej jednak zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, właściciel nieruchomości jest zobowiązany do założenia księgi wieczystej. Gdyby właściciel nie dopełnił tego obowiązku, ponosiłby odpowiedzialność za szkodę wynikłą z jego zaniedbania.
Ewidencja gruntów i budynków
Ewidencja gruntów i budynków jest rejestrem publicznym, który zawiera szczegółowe informacje o gruntach, budynkach i lokalach mieszkalnych oraz ich właścicielach (lub podmiotach, które dysponują tymi nieruchomościami).
Dane zawarte w rejestrze są podstawą do planowania przestrzennego lub do określenia wysokości podatku od nieruchomości.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – dokument (w formie uchwały), który przyjmuje rada gminy. Określa warunki zagospodarowania terenu oraz rozmieszczenie inwestycji celu publicznego.
Plan składa się z części tekstowej oraz części graficznej (mapy). Zapisy Planu są wiążące dla nabywcy nieruchomości. Przykładowo, jeśli nabywca kupi grunt, który zgodnie z Planem przeznaczony jest pod zabudowę przemysłową, nie będzie mógł wybudować na nim domu.