Hipoteka jako zabezpieczenie wierzytelności

Nawigacja po wpisie

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów zabezpieczenia wierzytelności.

Ustanowienie hipoteki

Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki musi zostać złożone przez właściciela nieruchomości w formie aktu notarialnego. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że notariusz musi upewnić się, że przygotowany przez niego akt notarialny spełnia wszystkie wymagane normy prawne i zawiera odpowiednią treść.

Po złożeniu oświadczenia o ustanowieniu hipoteki notariusz składa wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej, gdyż sama umowa zawarta pomiędzy wierzycielem a właścicielem nieruchomości jest niewystarczająca.

Hipoteka powstaje z chwilą jej wpisu do księgi wieczystej.


Tryb zaspokojenia z hipoteki

Wierzytelność hipoteczna podlega zaspokojeniu w pierwszej kolejności przed innymi wierzytelnościami, poza wierzytelnościami korzystającymi w wyższego pierwszeństwa zaspokojenia.

Do takich wierzytelności uprzywilejowanych względem hipoteki zalicza się:

  • koszty egzekucyjne;
  • należności alimentacyjne wymagalne;
  • należności alimentacyjne przyszłe – w wysokości stanowiącej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę za okres roku – na każdego wierzyciela prowadzącego egzekucję;
  • należne wynagrodzenie za pracę za okres do trzech miesięcy (do wysokości wynagrodzenia minimalnego);
  • renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa albo śmierci, należności zasądzone na rzecz pokrzywdzonego lub osób wykonujących prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika.

W sytuacji, gdy właściciel nieruchomości ma więcej długów, a środki ze sprzedaży nieruchomości przez komornika nie pokryłyby ich w całości, wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo w podziale środków ze sprzedaży, co jest chyba największą zaletą zabezpieczenia wierzytelności hipotecznej.


Obciążenie nieruchomości hipoteką

Należy wspomnieć, że hipoteka „podąża za nieruchomością”, czyli obciąża nieruchomość niezależnie od tego, kto jest jej właścicielem. Dlatego też każdorazowo przed nabyciem nieruchomości należy dokładnie sprawdzić księgę wieczystą, do której wpisana jest hipoteka, pod kątem ujawnionych obciążeń nieruchomości.

Decydując się na nabycie nieruchomości obciążonej hipoteką, należy liczyć się z możliwością żądania przez wierzyciela spłaty wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Jeśli nie będzie w stanie wyegzekwować zapłaty dobrowolnie, może doprowadzić do sprzedaży hipoteki przymusowej przez wierzyciela w celu spłaty zadłużenia.

Czasami zdarza się, że nieruchomość, którą jesteś zainteresowany, jest obciążona długiem hipotecznym. W takim przypadku należy zachować ostrożność, ale niekoniecznie powstrzymywać się od sfinalizowania transakcji.

Czasami dochodzi do sytuacji, w której dłużnik sprzedający obciążoną nieruchomość przedstawia zaświadczenie wierzyciela o wysokości zadłużenia. Jeśli dług jest niższy niż oferowana cena sprzedaży, można po prostu skierować część ceny wystarczającą na pokrycie długu na rachunek wierzyciela, a ten po zaksięgowaniu wpłaty wyda dokumenty niezbędne do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.

Ekspert team leader DKP Legal Marcin Kręglewski
Skontaktuj się z ekspertem
Napisz wiadomość: info@dudkowiak.com
check full info of team member: Marcin Kręglewski