Due Diligence nieruchomości
- Zakup nieruchomości
- Kupno mieszkania
- Zakup domu
- Zakup gruntów rolnych
- Due Diligence nieruchomości
- Rejestr nieruchomości
- Hipoteka
- Zakup nieruchomości i podatki
- Zakup nieruchomości przez cudzoziemca
- Najem nieruchomości
- Prawo budowlane
Aktualizacja: 6.03.2024
Cele badania due diligence nieruchomości
Transakcje związane z nabywaniem nieruchomości w Polsce zazwyczaj wymagają zainwestowania znacznych środków finansowych. Potencjalne ryzyka związane z takimi transakcjami powinny zatem podlegać szczególnie wnikliwej ocenie. Negatywne skutki niezidentyfikowania wad prawnych lub niekorzystnych okoliczności faktycznych związanych z nabyciem nieruchomości mogą zagrozić nie tylko rentowności projektu, ale niekiedy nawet stabilności finansowej przedsiębiorcy.
Im bardziej złożona jest transakcja (np. nabycie kilku obiektów lub portfela nieruchomości), tym trudniej polegać na własnej wiedzy lub doświadczeniu. Ze względu na złożony charakter polskiego środowiska prawnego nieruchomości wskazane jest przeprowadzenie analizy prawnej nawet przed nabyciem pojedynczych nieruchomości np. mieszkań.
Z tego powodu coraz większa liczba inwestorów na rynku nieruchomości, decyduje się na przeprowadzenie prawnego due diligence w ramach procesu nabywania nieruchomości w Polsce.
Due diligence nieruchomości w Polsce
Audyt prawny obejmuje szczegółową analizę stanu prawnego nabywanej nieruchomości oraz ocenę ryzyk, jakie mogą wiązać się z planowaną inwestycją.
Badanie prawne nieruchomości najczęściej obejmuje weryfikację
- tytułu prawnego do nieruchomości
- istnienie obciążeń nieruchomości w postaci hipotek, innych ograniczonych praw rzeczowych, służebności, praw użytkowania itp.
- istnienie umów lub roszczeń osób trzecich, w szczególności z tytułu najmu i dzierżawy nieruchomości,
- zgodności z prawem budowlanym obiektów, które się na niej znajdują,
- kwestie związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz wymogami prawa budowlanego, a także zgodność z wymogami budowlanymi i środowiskowymi
- wymogów środowiskowych przez budynki.
Due diligence przy zakupie nieruchomości – czy należy je przeprowadzić?
Tak – powinieneś, nie ma co do tego wątpliwości. Due diligence może ujawnić ustalenia lub wnioski, które skłonią Cię do renegocjacji warunków zakupu lub rezygnacji z zakupu. Możesz zaoszczędzić wiele pieniędzy, wysiłku i stresu, badając nieruchomość przed zakupem.
Inne rodzaje audytów nieruchomości
Kompleksowe badanie przedmiotu transakcji nie ogranicza się oczywiście do analizy prawnej. Inne aspekty, w tym bezpieczeństwo, opłacalność zakupu / inwestycji mogą być badane w ramach:
Dokładne badanie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, każdy z tych audytów powinien być przeprowadzony przez ekspertów w danej dziedzinie.
Pożądane jest przeprowadzanie różnego rodzaju audytów w tym samym czasie, aby podmioty prowadzące badania mogły współpracować i wymieniać się swoimi ustaleniami i zidentyfikowanymi ryzykami związanymi z nieruchomością lub nieruchomościami.
Raport z badania due diligence nieruchomości
W wyniku badania due diligence nieruchomości powstaje raport.
Raport najczęściej zawiera następujące sekcje:
- ustalenia, w tym opis stanu prawnego nieruchomości itp.
- zidentyfikowane ryzyka wraz z ich opisem i oceną (niskie, średnie i wysokie),
- rekomendacje sugerujące, jak wykluczyć lub zminimalizować zidentyfikowane ryzyko.
Raport ma istotną wartość informacyjną, ponieważ oprócz oceny ryzyka, dostarcza danych, które pozwalają zrozumieć powiązane koszty lub dochody; np. koszty utrzymania, powiązane podatki lub inne opłaty publiczne oraz dochody, takie jak czynsz.
FAQ – Due diligence nieruchomości w Polsce
Jaki jest koszt badania prawnego nieruchomości w Polsce?
Koszt zależy od rodzaju nieruchomości / nieruchomości, które podlegają badaniu.
Czy w Polsce można przeprowadzić due diligence nieruchomości online?
Dokładne badanie due diligence nieruchomości nie może być przeprowadzone wyłącznie metodami online (rejestry online). Niemniej jednak najczęściej kluczowe ryzyka mogą być badane w ten sposób.
Ile czasu potrzeba na due diligence nieruchomości w Polsce?
Nieruchomości przeznaczone do indywidualnego zakupu można zasadniczo zbadać w ciągu 1-3 dni. Większe transakcje, w tym nieruchomości inwestycyjne lub portfele inwestycyjne, zwykle wymagają kilku tygodni.