Spółka komandytowa
- Rejestracja spółek
- Spółka komandytowa
- Spółka jawna
- Spółka cywilna
- Przedstawicielstwo w Polsce
- Oddział w Polsce
- Spółka zależna/celowa
- Spółki gotowe (spółki szelfowe, shelf companies)
- Otwarcie konta bankowego
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Spółka akcyjna
Rejestracja spółki komandytowej
Spółka komandytowa (sp.k.) wraz ze spółką jawną, partnerską i komandytowo-akcyjną należy do kategorii spółek osobowych. Spółka komandytowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Spółka komandytowa i inne spółki osobowe wymagają istnienia co najmniej dwóch wspólników, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne lub inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa nadaje zdolność prawną.
Istota spółki komandytowej
Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest co do zasady brak jakichkolwiek organów zarządzających oraz istnienie dwóch kategorii wspólników o różnych uprawnieniach i różnym zakresie odpowiedzialności:
- komplementariusze; oraz
- komandytariusze.
Komplementariusz w spółce komandytowej
Komplementariusze prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją, ale także ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność komplementariuszy ma charakter subsydiarny, co oznacza, że ponoszą oni odpowiedzialność dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Komandytariusz w spółce komandytowej
Z drugiej strony, zgodnie z polskim prawem spółek – komandytariusze, jako inwestorzy pasywni, nie mogą prowadzić spraw spółki i jej reprezentować, ale ich odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona do sumy komandytowej określonej w umowie spółki.
Nazwa spółki komandytowej
Nazwa spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko lub firmę jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa” (spółka komandytowa może być również używana w obrocie gospodarczym w skrócie – sp. k.).
Nazwa/nazwisko komandytariusza nie może być wpisane w firmie spółki, w przeciwnym razie komandytariusz odpowiada wobec osób trzecich za zobowiązania spółki bez ograniczeń (na tych samych zasadach co komplementariusz).
Możliwość założenia spółki komandytowej przez cudzoziemców
Każdy cudzoziemiec, nawet spoza UE, może założyć spółkę komandytową i prowadzić działalność gospodarczą w tej formie, zarówno jako komplementariusz, jak i komandytariusz.
Kapitał spółki komandytowej
Umowa spółki komandytowej określa wysokość wkładów wspólników do spółki. Spółka komandytowa jest dość elastyczna pod względem kapitału:
- Istnieje brak minimalnej kwoty kapitału określonej w przepisach prawa.
- Każdy komplementariusz może wnieść do spółki własność ruchomości lub nieruchomości (nieruchomości), inne prawa majątkowe, know-how, a nawet usługi.
- Komandytariusz może wnieść wkład w postaci pracy lub usług, ale tylko wtedy, gdy wkłady w innej postaci pokrywają sumę komandytową.
Suma komandytowa, określająca zakres odpowiedzialności komandytariusza, powinna być pokryta majątkiem rzeczowym, stanowiącym poręczenie za wierzycieli spółki.
Reprezentacja spółki komandytowej
spółkę komandytową reprezentują komplementariusze. Komandytariusz może reprezentować spółkę komandytową wyłącznie jako pełnomocnik na podstawie pełnomocnictwa (POA).
Opodatkowanie spółki komandytowej
Od 1 stycznia 2021 r. w Polsce wprowadzono tzw. podwójne opodatkowanie spółek. W efekcie obecnie spółki komandytowe podlegają opodatkowaniu CIT na takich samych zasadach jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka komandytowo-akcyjna, tj. według stawki 9%, a następnie 19% (po spełnieniu odpowiednich warunków). Od 1 stycznia 2021 r. polskie prawo udostępnia także estoński CIT (0% podatku dla Sp. k.)
Z drugiej strony, każdy wspólnik płaci podatek (PIT lub CIT, w zależności od tego, czy wspólnik jest osobą fizyczną czy prawną) od swojego udziału w zyskach według stawki 19%.
Etapy zakładania i rejestracji spółki komandytowej
- Zawarcie umowy spółki przez wszystkich wspólników:
- przed notariuszem w formie aktu notarialnego; lub
- online (w systemie s24). W takim przypadku wszyscy wspólnicy muszą posiadać profil zaufany ePUAP lub podpisy elektroniczne, aby móc podpisać umowę spółki.
- Rejestracja spółki komandytowej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Koszt rejestracji spółki komandytowej
Pod względem wydatków związanych z rejestracją spółki komandytowej należy wziąć pod uwagę:
- Koszty sporządzenia aktu notarialnego,
- Koszty tłumaczenia przysięgłego (w przypadku osoby nie władającej językiem polskim),
- Opłaty sądowe za wpis do KRS za ogłoszenie w MSiG:
- 350 zł w przypadku rejestracji online lub
- 600 zł – w przypadku rejestracji „tradycyjnej”,
- Opłata za pomoc w założeniu spółki przez prawnika / kancelarię prawną.
W wyniku rejestracji spółka komandytowa:
- zostanie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym i otrzyma odpowiednie numer KRS,
- uzyskać identyfikator podatkowy numer NIP i zostanie zarejestrowany jako podatnik,
- otrzyma swój własny REGON numer statystyczny.