Spółka cywilna

Nawigacja po wpisie

Rejestracja spółki cywilnej

Spółki cywilne były jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Ze względu na uchwalenie polskiego Kodeksu Spółek Handlowych (Kodeks Spółek Handlowych z 2000 r.) i dostępność „konkurencyjnych” spółek jawnych, spółki cywilne stały się mniej popularne.

Od niedawna są one zazwyczaj wykorzystywane do prowadzenia drobnej działalności gospodarczej lub działalności krótkoterminowej.

Brak odrębnej osobowości prawnej

W spółce cywilnej, Ty i Twój wspólnik (lub wspólnicy) osobiście dzielicie się odpowiedzialnością za Wasz biznes. Możesz dzielić wszystkie zyski swojej firmy między wspólników.

Każdy wspólnik płaci podatek od swojej części zysków. Spółka cywilna nie posiada „zdolności prawnej” odrębnej od poszczególnych wspólników (w przeciwieństwie do spółki jawnej). W związku z tym należy ją traktować jako umowę dwóch lub więcej wspólników, którzy chcą wspólnie prowadzić działalność.


Spółka cywilna dla obcokrajowców

Obywatele państw UE, EOG, a także obywatele USA i Szwajcarii mogą prowadzić działalność w tej formie w Polsce. Obywatele pozostałych państw co do zasady nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w tej formie.

Prowadzenie takiej spółki umożliwia posiadanie odpowiedniego tytułu pobytowego w Polsce, lub jeśli przewiduje to umowa między Polską a państwem pochodzenia cudzoziemca.


Wkłady wspólników

W umowie spółki wspólnicy zobowiązują się do wnoszenia wkładu na rzecz spółki w celu budowania jej majątku. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.


Reprezentacja spółki cywilnej

Każdy wspólnik jest upoważniony do reprezentowania spółki cywilnej.


Odpowiedzialność wspólników

Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność osobistą, solidarną i nieograniczoną za zobowiązania spółki.


Opodatkowanie spółek cywilnych

Jak wspomniano wcześniej, spółka cywilna nie tworzy żadnego odrębnego podmiotu prawnego, w związku z czym każdy ze wspólników płaci podatki od swojego udziału w zyskach.

Spółki osobowe są nadal popularne wśród małych przedsiębiorców ze względów podatkowych. Partnerzy płacą tylko PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych. CIT – podatek dochodowy od osób prawnych ma zastosowanie tylko wówczas, gdy wspólnikami spółki cywilnej są osoby prawne.


Majątek spółki

Jako że spółka cywilna nie stanowi odrębnego podmiotu prawa to nie posiada ona swojego majątku. Zachodzi tu sytuacja, w której „majątkiem” spółki cywilnej jest majątek jej wszystkich wspólników. Z uwagi na powyższe, na spółkę cywilną nie można nabyć żadnych praw ani obowiązków (np. zaciągnąć kredytu).


Kroki niezbędne do założenia spółki cywilnej

Założenie spółki można wykonać w dwóch prostych krokach:

  1. Sporządzenie i podpisanie pisemnej umowy spółki przez wszystkich wspólników.
  2. Rejestracja każdego wspólnika w CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej).

Drugi krok jest naprawdę prosty, to tylko formalne zgłoszenie rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce.

W wyniku powyższych kroków otrzymasz:

  1. Każdy wspólnik zostanie zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców (CEiDG).
  2. Każdy wspólnik otrzyma numer identyfikacji podatkowej (NIP).
  3. Spółka otrzyma własny numer identyfikacji podatkowej (NIP).
  4. Spółka otrzyma własny numer statystyczny (REGON).

Skontaktuj się z naszymi prawnikami ds. rejestracji spółek

Prosimy o kierowanie zapytań na adres: info@dudkowiak.com, dołożymy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na Twój e-mail w ciągu 24 godzin.

Ekspert team leader DKP Legal Michał Dudkowiak
Skontaktuj się z ekspertem
Napisz wiadomość: info@dudkowiak.com
check full info of team member: Michał Dudkowiak