Opodatkowanie spółki

Nawigacja po wpisie

Opodatkowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa przewiduje model podwójnego opodatkowania zysków przydzielonych ze spółki.

Zyski spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w zakresie uzyskanych przez spółkę dochodów, a następnie podatkiem od dywidend wypłacanych wspólnikom. Spółka jednoosobowa, której jedynym właścicielem (udziałowcem) jest osoba fizyczna, podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Spółki kapitałowe, w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) w wysokości 19%. Podatek CIT płacony jest od zysków spółki, czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania i jest płatny w terminie do 20 dnia następnego miesiąca. Obok podatku CIT, w przypadku wypłaty zysku (dywidendy) wspólnikom, należy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%. Łatwo obliczyć, że w przypadku zysków na poziomie 100 tys. zł łączny podatek wynosi 34 390 zł. Nie zmienia to faktu, że generując niewielkie zyski, a nawet straty, spółka może generować wysokie zyski dla wspólników, którzy są jednocześnie członkami zarządu i z tego tytułu są dodatkowo wynagradzani.

Opodatkowanie dywidend

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych sposób dysponowania czystym zyskiem powinien być uregulowany w umowie spółki. Zysk netto spółki może być przeznaczony na wypłatę dywidendy, pokrycie strat z poprzednich lat obrotowych, podwyższenie kapitału zakładowego lub na zasilenie kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych. O podziale zysku decyduje się na koniec roku obrotowego w drodze uchwały nadzwyczajnej. Jedynie w przypadku podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy, akcjonariuszom przysługuje roszczenie o wypłatę dywidendy.

Podjęcie uchwały o podziale zysku nie rodzi jeszcze obowiązku podatkowego, taki obowiązek powstaje dopiero poprzez wypłatę dywidendy (lub postawienie do dyspozycji) wspólnikom lub podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki w formie kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych (tzw. kapitalizacja środków). Dotyczy to zarówno zysków netto roku obrotowego, jak i zysków przeznaczonych na te fundusze w latach poprzednich.

W przypadku przeznaczenia zysku na fundusze specjalne, tj. na kapitał zapasowy lub kapitały rezerwowe, spółka zapłaci jedynie podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), a podwójne opodatkowanie nie będzie miało miejsca. Podsumowując, zatrzymanie zysków w spółce nie powoduje powstania obowiązków podatkowych dla wspólników z wyjątkiem przeznaczenia zysków na podwyższenie kapitału zakładowego. Natomiast w przypadku indywidualnej decyzji jednego ze wspólników o rezygnacji z otrzymania należnej kwoty dywidendy, świadczenie na rzecz spółki powstanie w formie nieodpłatnego świadczenia dla spółki, a tym samym stanie się podstawą do naliczenia podatku począwszy od dnia następnego, po tzw. dniu dywidendy.

Zależnie od struktury właścicielskiej w spółce, możliwe jest stosowanie preferencyjnych stawek i zwolnień podatkowych służących przeciwdziałaniu podwójnemu opodatkowaniu, wynikających z przepisów krajowych oraz umów międzynarodowych.


Skontaktuj się z naszymi prawnikami specjalizującymi się w podatkach dochodowych.

Prosimy o kierowanie zapytań na adres: info@dudkowiak.com, dołożymy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na Twój e-mail w ciągu 24 godzin.

Ekspert team leader DKP Legal
Skontaktuj się z ekspertem
Napisz wiadomość: info@dudkowiak.com
check full info of team member: Denis Ushakov