Księgowość w spółce

Nawigacja po wpisie

Sprawozdania Spółki Z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako spółka prawa handlowego jest zobowiązana do sporządzenia sprawozdań wymienionych w Ustawie o Rachunkowości. Obligatoryjne dla każdej spółki z o.o. jest sprawozdanie finansowe, które jest dokumentem zawierającym podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, ujęte pod względem finansowym. Dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe nazywa się dniem bilansowym. Jeżeli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to dzień bilansowy wypada 31 grudnia. Sprawozdanie finansowe sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Składa się w wersji minimum z:

  • bilansu – wykazującego stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy
  • rachunku zysków i strat – w którym wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy
  • informacji dodatkowej – która zawiera między innymi opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym przyjętych metod wyceny i zmian w stosunku do roku ubiegłego.

Wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, przygotowywane jest sprawozdanie z działalności jednostki, które powinno obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń, a w szczególności informacje o:

  • zdarzeniach istotnie wpływających na działalność jednostki, jakie nastąpiły w roku obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego
  • przewidywanym rozwoju jednostki
  • ważniejszych osiągnięciach w dziedzinie badań i rozwoju
  • aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej
  • udziałach własnych
  • wartości księgowej, jak również części kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują

posiadanych przez jednostkę oddziałach (zakładach)

instrumentach finansowych

Spółki mikro mogą zrezygnować ze sporządzania sprawozdania z działalności, jeżeli umieszczą w informacji uzupełniającej do bilansu, dane dotyczące nabycia udziałów własnych.

Spółka będzie zobowiązana do przedłożenia sprawozdania finansowego do badania przez biegłego rewidenta w przypadku spełnienia w poprzedzającym roku obrotowym co najmniej dwóch z poniższych warunków:

  • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro
  • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

Osoby odpowiedzialne za raportowanie

Zgodnie z art. 49 Ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki (zarząd) sporządza roczne sprawozdanie finansowe wraz z sprawozdaniem z działalności. Sprawozdania finansowe podpisują członkowie zarządu oraz podmiot/osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych, natomiast sprawozdanie z działalności podpisują wyłącznie członkowie zarządu.

Zarząd jest zobowiązany do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spółki spełniały wymagania przewidziane w Ustawie o Rachunkowości. Kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki ponoszą solidarną odpowiedzialność za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem stanowiącym naruszenie powyższego obowiązku.

Przekazanie sprawozdania do KRS

Prawidłowo wypełniony wniosek KRS-Z30 (wraz z załącznikami) składa się we właściwym Rejestrze Przedsiębiorców Rzeczypospolitej Polskiej, w którym dana spółka jest zarejestrowana.

Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty:

  • roczne sprawozdanie finansowe
  • opinię biegłego rewidenta (bez raportu), jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu przy czym w przypadku mniejszych jednostek sporządzających roczne sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej, a mających obowiązek poddania sprawozdania badaniu – zamiast opinii biegłego rewidenta składa się informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia
  • odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty
  • sprawozdanie z działalności

Załącznikami do wniosku są oryginały dokumentów lub kopie poświadczone notarialnie


Warunki dla wyżej wymienionych obowiązków

Określone daty mają zastosowanie do spółek, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Zarząd spółki jest obowiązany zapewnić sporządzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania zarządu z działalności spółki nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego (zatem najczęstszą datą graniczną jest 31 marca).

Walne Zgromadzenie Wspólników w celu zatwierdzenia tych sprawozdań zwołuje się zgodnie z przepisami ustawy Kodeks Spółek Handlowych lub statutu spółki. W protokole należy stwierdzić prawidłowość zwołania walnego zgromadzenia i jego zdolność do podejmowania uchwał, wymienić podjęte uchwały, liczbę głosów oddanych za każdą z uchwał oraz zgłoszone sprzeciwy. Do protokołu dołącza się listę obecności z podpisami osób uczestniczących w walnym zgromadzeniu. Walne Zgromadzenie Wspólników zwołuje się w terminie umożliwiającym zatwierdzenie sprawozdań nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (a więc najczęściej do 30 czerwca)

Wniosek KRS-Z30 wraz z załącznikami należy złożyć w sądzie rejestrowym w terminie 15 dni od dnia Walnego Zgromadzenia.

Niespełnienie powyższych warunków może skutkować sankcjami karnymi nałożonymi na zarząd lub samą spółkę przez sąd na podstawie Ustawy o Rachunkowości, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy Kodeks Karny Skarbowy.


Skontaktuj się z naszymi prawnikami specjalizującymi się w księgowości

Prosimy o kierowanie zapytań na adres: info@dudkowiak.com, dołożymy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na Twój e-mail w ciągu 24 godzin.

Ekspert team leader DKP Legal
Skontaktuj się z ekspertem
Napisz wiadomość: info@dudkowiak.com
check full info of team member: Dorota Dobroch