Dziedziczenie ustawowe
- Prawo spadkowe
- Dziedziczenie ustawowe
- Dziedziczenie testamentowe
- Podatek od spadku
- Dziedziczenie nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2025
Ustawowe zasady dziedziczenia
Dziedziczenie ustawowe całego spadku ma miejsce, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy w testamencie lub gdy żadna z powołanych przez niego osób nie chce lub nie ma zdolności do bycia spadkobiercą.
Dziedziczenie ustawowe – Jaka jest kolejność dziedziczenia?
Kolejność dziedziczenia na podstawie przepisów o dziedziczeniu ustawowym została określony w polskim kodeksie cywilnym. To właśnie wtedy używa się terminu „grupy spadkobierców”. Kolejność dziedziczenia, w jakiej spadkobiercy są powoływani do dziedziczenia, zależy od ich relacji ze zmarłym.
I grupa spadkowa | małżonek i zstępni |
II grupa spadkowa | małżonek, rodzice (rodzeństwo) |
III grupa spadkowa | dziadkowie |
IV grupa spadkowa | pasierbowie |
V grupa spadkowa | Gmina i Skarb Państwa |
Małżonek i dzieci w dziedziczeniu ustawowym
Dzieci i małżonek zmarłego są, na mocy prawa ustawowego, pierwszymi w kolejce do dziedziczenia. Dziedziczą oni w częściach równych, przy czym część dziedziczona przez małżonka nie może być mniejsza niż jedna czwarta całego spadku.
Należy zauważyć, że przepisy dotyczące powołania do dziedziczenia z ustawy nie mają zastosowania do małżonka pozostającego w separacji.
Jeżeli dziecko spadkodawcy umrze przed otwarciem spadku, udział spadkowy tego dziecka przechodzi na jego dzieci w częściach równych.
Małżonek, rodzice i rodzeństwo w dziedziczeniu ustawowym
W przypadku braku zstępnych zmarłego (dzieci, wnuków itp.), do dziedziczenia z mocy ustawy powołani są małżonek i rodzice zmarłego. Udział spadkowy każdego z rodziców dziedziczących w zbiegu z małżonkiem zmarłego wynosi 1/4 całości spadku.
W przypadku, gdy ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki zmarłego, która dziedziczy w zbiegu z małżonkiem zmarłego, wynosi połowę całości spadku.
W przypadku braku zstępnych i małżonka zmarłego, cały spadek przypada rodzicom zmarłego w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców zmarłego umrze przed otwarciem spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przechodzi na rodzeństwo zmarłego w częściach równych.
Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa zmarłego zmarło przed otwarciem spadku, ale pozostawiło zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przechodzi na tych zstępnych.
Jeżeli jeden z rodziców zmarł przed otwarciem spadku i nie ma rodzeństwa zmarłego ani jego zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem zmarłego wynosi połowę spadku.
Udział małżonka w dziedziczeniu ustawowym
W przypadku braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa lub zstępnych rodzeństwa zmarłego, cały spadek przypada małżonkowi zmarłego. Udział małżonka dziedziczącego jednocześnie z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa zmarłego wynosi połowę spadku.
Należy zauważyć, że przepisy dotyczące powołania do dziedziczenia z ustawy nie mają zastosowania do małżonka pozostającego w separacji.
Dziadkowie zmarłego w dziedziczeniu ustawowym
W przypadku braku zstępnych zmarłego, małżonka, rodziców, rodzeństwa lub zstępnych rodzeństwa, cały spadek przypada dziadkom zmarłego.
Dziedziczą oni w częściach równych. Jeżeli którykolwiek z dziadków zmarłego umrze przed otwarciem spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przechodzi na jego zstępnych.
Jeżeli dziadek, który zmarł przed otwarciem spadku, nie pozostawił zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym przy życiu dziadkom w częściach równych.
Pasierb w dziedziczeniu ustawowym
W przypadku braku małżonka zmarłego oraz krewnych powołanych do dziedziczenia na podstawie przepisów o dziedziczeniu ustawowym, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka zmarłego, których oboje rodzice wyprzedzili datę otwarcia spadku.
Gmina i Skarb Państwa w dziedziczeniu ustawowym
W przypadku braku małżonka zmarłego, jego krewnych i dzieci małżonka zmarłego, powołanych do dziedziczenia z mocy ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, jako spadkobiercy ustawowemu.
Jeżeli natomiast ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo znajdowało się ono za granicą, cały spadek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa jako spadkobiercy ustawowego.
Dziedziczenie ustawowe a przysposobienie pełne
Zgodnie z polskim kodeksem cywilnym przysposobiony dziedziczy po swoim rodzicu adopcyjnym i jego krewnych tak, jakby był dzieckiem rodzica adopcyjnego.
Natomiast rodzic adopcyjny i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jakby rodzic adopcyjny był rodzicem przysposobionego. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich naturalnych wstępnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po przysposobionym.
W przypadku, gdy jeden z małżonków przysposobił dziecko swojego współmałżonka, powyższa zasada nie ma zastosowania do takiego małżonka i jego krewnych.
Gdy takie przysposobienie nastąpiło po śmierci drugiego z rodziców przysposobionego, nie ma ono zastosowania do krewnych zmarłego, których prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa zostały utrzymane w mocy przez sąd orzekający o przysposobieniu.
Dziedziczenie ustawowe i przysposobienie częściowe
Jeżeli skutki przysposobienia polegają wyłącznie na ustanowieniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym (przysposobienie niepełne), zastosowanie mają następujące przepisy.
Po pierwsze, przysposobiony dziedziczy po rodzicu przysposabiającym na równi z jego dziećmi, a zstępni przysposobionego dziedziczą po rodzicu przysposabiającym na takich samych zasadach jak dalsi zstępni zmarłego.
Po drugie, przysposobiony i jego zstępni nie dziedziczą po krewnych przysposabiającego, a krewni przysposabiającego nie dziedziczą po przysposobionym i jego zstępnych.
Po trzecie, biologiczni rodzice przysposobionego nie dziedziczą po nim, a zamiast nich rodzic przysposabiający dziedziczy po przysposobionym; przysposobienie nie uchyla tytułu do dziedziczenia opartego na pokrewieństwie.
FAQ – Dziedziczenie ustawowe w Polsce
Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego?
Kolejność dziedziczenia ustawowego została określona w Kodeksie cywilnym. W pierwszej kolejności powołani są zstępni spadkodawcy oraz małżonek spadkodawcy. W przypadku braku zstępnych spadkodawcy, powołani zostają jego rodzice, rodzeństwo spadkodawcy oraz zstępni rodzeństwa spadkodawcy.
Jeżeli żaden z tych spadkobierców ustawowych powołanych nie dożyło chwili otwarcia spadku, dziedziczenie ustawowe przechodzi na dziadków spadkodawcy, a następnie dalszych zstępnych spadkodawcy.
W przypadku braku małżonka spadkodawcy oraz dalszych zstępnych, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarbowi Państwa.
Jak ustala się udział spadkowy małżonka spadkodawcy?
Udział spadkowy małżonka spadkodawcy zależy od tego, kto jeszcze został powołany do dziedziczenia. Jeśli małżonek dziedziczy w zbiegu z dziećmi spadkodawcy, udział spadkowy małżonka spadkodawcy wynosi co najmniej jedną czwartą całości spadku, niezależnie od liczby dzieci.
W przypadku braku zstępnych spadkodawcy powołani do dziedziczenia są rodzice spadkodawcy oraz jego rodzeństwo, a udział spadkowy małżonka spadkodawcy wynosi połowę spadku. Jeśli brak jest również rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, spadek przypada małżonkowi spadkodawcy w całości.
Co dzieje się, jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku?
Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.
W przypadku braku takich dalszych zstępnych spadkodawcy, udział ten przechodzi na pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych zgodnie z kolejnością dziedziczenia ustawowego.
Kiedy spadek przypada dziadkom spadkodawcy?
Spadek przypada dziadkom spadkodawcy w przypadku braku małżonka spadkodawcy, jego dzieci i dalszych zstępnych. Dziadkowie spadkodawcy dziedziczą w częściach równych. Jeśli którykolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada jego zstępnym, a jeśli ich brak – pozostałym dziadkom.
Czy małżonek w separacji może dziedziczyć?
Jeśli małżonek spadkodawcy pozostającego w separacji nie został wyłączony od dziedziczenia ustawowego orzeczeniem sądu, przysługuje mu udział spadkowy.
Jednakże, jeśli orzeczenie rozwodu lub separacji zostało wydane przed otwarciem spadku i doszło do stwierdzenia nabycia spadku przez innych spadkobierców, wyłączenie małżonka od dziedziczenia jest skuteczne.
Kiedy spadek przypada Skarbowi Państwa?
Spadek przypada Skarbowi Państwa, gdy brak jest małżonka spadkodawcy, jego krewnych oraz dzieci małżonka spadkodawcy. Jeżeli ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się w Polsce, spadek przechodzi na gminę, w której spadkodawca mieszkał.
Jeżeli nie można ustalić ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce, cały spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.
Jak dziedziczą dalsi zstępni spadkodawcy, jeśli jego dzieci nie dożyły otwarcia spadku?
W sytuacji, gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Jeśli brak jest takich zstępnych, udział spadkowy przechodzi na dalszych zstępnych spadkodawcy, a w dalszej kolejności przypada rodzeństwu spadkodawcy lub zstępnym rodzeństwa spadkodawcy.
Kiedy udział spadkowy przypada matce spadkodawcy?
Udział spadkowy matki spadkodawcy jest uzależniony od istnienia innych spadkobierców. Jeśli do dziedziczenia powołani są rodzice i małżonek spadkodawcy, matce spadkodawcy przypada jedna czwarta całości spadku.
W przypadku braku innych spadkobierców ustawowych, udział spadkowy matki spadkodawcy może wynosić połowę spadku lub przypada jej całość, jeśli ojcostwo nie zostało ustalone.