Wzór umowy o pracę - czy to wszystko czego potrzebujesz?

Nawigacja po wpisie

Bardzo często nasi klienci zwracają się do nas z prośbą o udostępnienie wzoru umowy o pracę. Najczęściej klienci oczekują dostarczenia jednego, jednolitego i kompleksowego dokumentu, który będzie spełniał wszystkie wymogi prawa pracy. Rzeczywiście, w wielu krajach taki jeden, kompleksowy i jednolity wzór umowy o pracę jest wystarczający do spełnienia wymogów formalnych.

W Polsce tak jednak nie jest. Polskie prawo pracy wymaga od pracodawcy zawarcia wraz z umową o pracę kilku dodatkowych umów lub dokumentów, które są obowiązkowe lub wymagane do osiągnięcia określonego skutku (np. skuteczności zakazu konkurencji).


Rodzaje wzorów umów o pracę

Zazwyczaj dostarczamy naszym klientom następujące rodzaje wzorów umów o pracę:

  • Wzór umowy o pracę na czas określony,
  • Wzór umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • Wzór umowy o pracę na okres próbny.

Należy wyjaśnić, że w Polsce zawsze będziesz potrzebować oddzielnej umowy o pracę na okres próbny, ponieważ okres próbny nie może być zawarty w umowie o pracę na czas określony lub nieokreślony.


Zestaw pracowniczy

W związku z powyższym zazwyczaj oferujemy naszym klientom zestaw dokumentów pracowniczych, które są wymagane lub mogą być wymagane przy zatrudnianiu pracownika w Twojej firmie. W zależności od branży i specyficznych potrzeb klienta, zestaw ten, oprócz wyżej wymienionych wzorów umów o pracę, składa się z następujących elementów:

  1. Informacja o warunkach zatrudnienia (wymagana przez art. 29 Kodeksu pracy),
  2. Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem wewnętrznym i regulaminem BHP,
  3. Kwestionariusz 1 (dla kandydata),
  4. Kwestionariusz 2 (dla pracownika),
  5. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych lub zgoda na przetwarzanie danych,
  6. Informacja o zakazie dyskryminacji i mobbingu,
  7. Umowa o zachowaniu poufności,
  8. Wzór umowy o zakazie konkurencji w okresie zatrudnienia,
  9. Wzór umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia,
  10. Umowa przekazania nieruchomości,
  11. Umowa szkoleniowa (umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych).

Dokumenty wymienione w punktach 1-5 są wymagane przez prawo i powinny być traktowane jako obowiązkowe załączniki do wzoru umowy o pracę. Pozostałe dokumenty są dobrowolne lub zalecane jako dobre praktyki.

Niemniej jednak, z uwagi na wymogi prawa pracy, umowy takie jak: umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy, umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, umowa o przekazaniu mienia czy też umowa szkoleniowa, choć nieobowiązkowe, mogą być wymagane, jeśli pracodawca zamierza osiągnąć określony skutek, który zapewniają (np. wiążący skutek zakazu konkurencji).


Potrzebujesz wzoru umowy o pracę?

Potrzebujesz wzoru umowy o prace lub wsparcia w innych kwestiach z zakresu prawa pracy i prowadzenia działalności gospodarczej? Skontaktuj się z naszymi specjalistami już dziś. Napisz do nas na: info@dudkowiak.com – pomożemy w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych.

Ekspert team leader DKP Legal Alicja Myśluk-Landowska
Skontaktuj się z ekspertem
Napisz wiadomość: info@dudkowiak.com
check full info of team member: Alicja Myśluk-Landowska