Podatek od nieruchomości w Polsce

Nawigacja po wpisie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025

Podatek od nieruchomości. Podatek od nieruchomości odgrywa kluczową rolę w systemie podatkowym i obejmuje przedmioty takie jak budynki mieszkalne, budynki gospodarcze, grunty gospodarstw rolnych, a także obiekty budowlane wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatek od nieruchomości – co musisz wiedzieć?

Podatek od nieruchomości odgrywa kluczową rolę w systemie podatkowym i obejmuje przedmioty takie jak budynki mieszkalne, budynki gospodarcze, grunty gospodarstw rolnych, a także obiekty budowlane wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatek od nieruchomości jest kluczowym źródłem finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego, pomaga w finansowaniu lokalnej infrastruktury i usług publicznych.

Wysokość podatku od nieruchomości jest określana na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jego stawki różnią się w zależności od rodzaju obiektu budowlanego.

Podatek od nieruchomości jest kluczowym źródłem finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego, pomaga w finansowaniu lokalnej infrastruktury i usług publicznych. Wysokość podatku od nieruchomości jest określana na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jego stawki różnią się w zależności od rodzaju obiektu budowlanego. 

W szczególności, budynki związane z działalnością gospodarczą mogą podlegać wyższym stawkom podatkowym, co wpływa na wysokość zobowiązań podatkowych.

System podatkowy w Polsce przewiduje różne zasady obowiązujące osoby prawne, osoby fizyczne oraz spółki niemające osobowości prawnej, co wpływa na powstanie obowiązku podatkowego i sposób jego regulowania.


Czym jest podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości to podatek lokalny nakładany na przedmiot opodatkowania, jakim jest własność nieruchomości, w tym budynki gospodarcze, budynki mieszkalne oraz obiekty budowlane wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Osoby fizyczne są zobowiązane do składania organowi podatkowemu informacji o nieruchomościach oraz obiektach budowlanych w określonych terminach po wystąpieniu okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.

W odróżnieniu od podatków dochodowych, jego wysokość nie jest uzależniona od uzyskiwanego dochodu, lecz od powierzchni użytkowej oraz tytułu prawnego do nieruchomości.

Podatek od nieruchomości obejmuje zarówno nieruchomości stanowiące własność prywatną, jak i stanowiących własność Skarbu Państwa. Wysokość podatku nieruchomości zależy od maksymalnej stawki podatku, ustalanej corocznie przez Ministra Finansów.

Podatek od nieruchomości obejmuje zarówno nieruchomości stanowiące własność prywatną, jak i stanowiących własność Skarbu Państwa. Wysokość podatku nieruchomości zależy od maksymalnej stawki podatku, ustalanej corocznie przez Ministra Finansów.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest obowiązkiem różnych podatników podatku, w tym osób fizycznych, osób prawnych, a także spółek niemających osobowości prawnej.

Każdy, kto płaci podatek od nieruchomości, musi spełniać określone kryteria. Do podmiotów zobowiązanych do płacenia podatku od nieruchomości należą:

  • Właściciele nieruchomości – niezależnie od jej przeznaczenia, jeśli przedmiot opodatkowania znajduje się na terytorium Polski.
  • Osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości, w tym użytkownicy wieczyści korzystający z gruntów gospodarstw rolnych lub nieruchomości na podstawie innego tytułu prawnego.
  • Dzierżawcy lub użytkownicy nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego – jeśli korzystają z nieruchomości na podstawie umowy cywilnoprawnej.
  • Jednostki organizacyjne i spółki nieposiadające osobowości prawnej, jeśli są posiadaczami nieruchomości.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości? Podatek od nieruchomości jest obowiązkiem różnych podatników podatku, w tym osób fizycznych, osób prawnych, a także spółek niemających osobowości prawnej.  Każdy, kto płaci podatek od nieruchomości, musi spełniać określone kryteria. Do podmiotów zobowiązanych do płacenia podatku od nieruchomości należą: -Właściciele nieruchomości – niezależnie od jej przeznaczenia, jeśli przedmiot opodatkowania znajduje się na terytorium Polski. -Osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości, w tym użytkownicy wieczyści korzystający z gruntów gospodarstw rolnych lub nieruchomości na podstawie innego tytułu prawnego. -Dzierżawcy lub użytkownicy nieruchomości stanowiących własność Skarbu -Państwa lub jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego – jeśli korzystają z nieruchomości na podstawie umowy cywilnoprawnej. -Jednostki organizacyjne i spółki nieposiadające osobowości prawnej, jeśli są posiadaczami nieruchomości.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu nabycia nieruchomości lub uzyskania prawa do jej użytkowania, a obowiązek podatkowy wygasa, gdy ustały okoliczności uzasadniające jego dalsze naliczanie, np. sprzedaż nieruchomości lub zakończenie użytkowania.

Organ podatkowy, czyli właściwa gmina, określa stawki podatku od nieruchomości, a minister finansów ustala maksymalne stawki podatku na dany rok.

Jak obliczany jest podatek od nieruchomości w Polsce?

Podatek od nieruchomości różni się w zależności od rodzaju nieruchomości i jest obliczany:

  • W przypadku gruntów – podstawą opodatkowania jest powierzchnia użytkowa gruntu wyrażona w metrach kwadratowych. Dotyczy to m.in. przypadku gruntów rolnych, leśnych oraz gruntów zadrzewionych.
  • W przypadku budynków mieszkalnych i gospodarczych – podstawą jest powierzchnia użytkowa budynku.
  • W przypadku budowli – podatek liczony jest od wartości rynkowej nieruchomości ustalonej na podstawie wartości początkowej budowli, zapisanej w księgach rachunkowych na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego.

Jak obliczany jest podatek od nieruchomości w Polsce? Podatek od nieruchomości różni się w zależności od rodzaju nieruchomości i jest obliczany: -W przypadku gruntów – podstawą opodatkowania jest powierzchnia użytkowa gruntu wyrażona w metrach kwadratowych. Dotyczy to m.in. przypadku gruntów rolnych, leśnych oraz gruntów zadrzewionych. -W przypadku budynków mieszkalnych i gospodarczych – podstawą jest powierzchnia użytkowa budynku. -W przypadku budowli – podatek liczony jest od wartości rynkowej nieruchomości ustalonej na podstawie wartości początkowej budowli, zapisanej w księgach rachunkowych na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego.

Podatek należy uiścić zgodnie z harmonogramem, tj. w terminie płatności raty. Osoby fizyczne zazwyczaj regulują zobowiązanie w ratach proporcjonalnych, natomiast osoby prawne i jednostki organizacyjne są zobowiązane do uiszczania podatku w pełnej wysokości.


Jakie są stawki podatku od nieruchomości w 2025 roku?

Stawki podatku od nieruchomości na 2025 rok zostały określone na poziomie maksymalne stawki podatku, zgodnie z wytycznymi ministerstwa finansów. Ostateczne stawki ustalają jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą one przekroczyć wartości określonych w przepisach.

Jakie są stawki podatku od nieruchomości w 2025 roku? Stawki podatku od nieruchomości na 2025 rok zostały określone na poziomie maksymalne stawki podatku, zgodnie z wytycznymi ministerstwa finansów. Ostateczne stawki ustalają jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą one przekroczyć wartości określonych w przepisach.

Aktualne stawki podatku od nieruchomości w 2025 roku:

  • Grunty – 1,38 zł/m² (dotyczy także gruntów zadrzewione, jeśli podlegają opodatkowaniu).
  • Budynki mieszkalne – 1,19 zł/m² (w tym odrębnych nieruchomości wykorzystywanych w celach mieszkalnych).
  • Obiekty budowlane wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej – 34 zł/m² (dotyczy również części budynków mieszkalnych zajętych na tytułu prowadzenia działalności gospodarczej).
  • Budowle – 2% ich wartości rynkowej nieruchomości, zgodnie z ewidencją księgową.

Aktualne stawki podatku od nieruchomości w 2025 roku: -Grunty – 1,38 zł/m² (dotyczy także gruntów zadrzewione, jeśli podlegają opodatkowaniu). -Budynki mieszkalne – 1,19 zł/m² (w tym odrębnych nieruchomości wykorzystywanych w celach mieszkalnych). -Obiekty budowlane wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej – 34 zł/m² (dotyczy również części budynków mieszkalnych zajętych na tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). -Budowle – 2% ich wartości rynkowej nieruchomości, zgodnie z ewidencją księgową.

Ważne!

Ostateczne stawki podatku mogą się różnić w zależności od miejsca położenia przedmiotów opodatkowania. Właściciele nieruchomości powinni skontaktować się z lokalnym organem podatkowym, aby potwierdzić wysokości stawek podatku od nieruchomości w danej gminie.


Jakie są kluczowe zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku?

W 2025 r. wchodzą w życie zmiany, które doprecyzowują definicje kluczowych pojęć w zakresie przedmiotów opodatkowania podlegających opodatkowaniu oraz przedmiotów opodatkowania zwolnionych. W szczególności nowe przepisy wprowadzają:

  • Doprecyzowaną definicję budynku, co wpływa na sposób obliczania kwoty podatku.
  • Nową definicję budowli, niezależną od przepisów Prawa budowlanego, co może mieć wpływ na wysokość podatku.
  • Bardziej precyzyjne określenie trwałego związania obiektu budowlanego z gruntem,
  • Rozszerzenie pojęcia obiektu budowlanego, co ma znaczenie dla właścicieli nieruchomości wykorzystywanych do udzielaniem świadczeń zdrowotnych lub działalności prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego.

Jakie są kluczowe zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku? W 2025 r. wchodzą w życie zmiany, które doprecyzowują definicje kluczowych pojęć w zakresie przedmiotów opodatkowania podlegających opodatkowaniu oraz przedmiotów opodatkowania zwolnionych. W szczególności nowe przepisy wprowadzają: -Doprecyzowaną definicję budynku, co wpływa na sposób obliczania kwoty podatku. -Nową definicję budowli, niezależną od przepisów Prawa budowlanego, co może mieć wpływ na wysokość podatku. -Bardziej precyzyjne określenie trwałego związania obiektu budowlanego z gruntem, -Rozszerzenie pojęcia obiektu budowlanego, co ma znaczenie dla właścicieli nieruchomości wykorzystywanych do udzielaniem świadczeń zdrowotnych lub działalności prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego.

Jak zmiany z 2025 r. wpłyną na rozliczenia podatku od nieruchomości?

W drodze wyjątku w 2025 r. podatnicy podatku otrzymają wydłużony czas na złożenie deklaracji. Zamiast standardowego terminu, zeznania można składać do 31 marca 2025 roku, co daje dodatkowe dwa miesiące na rozliczenie.

W przypadku współwłasności nieruchomości z osobą prawną, osoby fizyczne są zobowiązane do płacenia podatku na zasadach obowiązujących osoby prawne, co oznacza, że nie otrzymują decyzji o wysokości podatku, a same składają deklarację.

W przypadku współwłasności nieruchomości z osobą prawną, osoby fizyczne są zobowiązane do płacenia podatku na zasadach obowiązujących osoby prawne, co oznacza, że nie otrzymują decyzji o wysokości podatku, a same składają deklarację.

Aby skorzystać z tego przedłużenia, podatnicy muszą powiadomić właściwy organ podatkowy na piśmie. Jednak mimo wydłużonego okresu składania deklaracji:

  • Raty podatku nadal muszą być płacone w terminie płatności raty, zgodnie z harmonogramem na 2025 rok.
  • Kwota podatku powinna być obliczona na podstawie średniej wartości z 2024 r., aby zapewnić zgodność z przepisami.

Dodatkowo wygaśnięcie obowiązku podatkowego następuje jeżeli ustały okoliczności uzasadniające jego dalsze naliczanie, np. zakończenie użytkowania nieruchomości lub jej sprzedaż.

Dodatkowo wygaśnięcie obowiązku podatkowego następuje jeżeli ustały okoliczności uzasadniające jego dalsze naliczanie, np. zakończenie użytkowania nieruchomości lub jej sprzedaż.

Podatek od nieruchomości a działalność gospodarcza

Podatek od nieruchomości dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, w tym właścicieli gruntów, budynków, budowli, użytkowników wieczystych i samoistnych posiadaczy nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystąpienia okoliczności uzasadniających jego powstanie, takich jak zakup nieruchomości lub rozpoczęcie jej użytkowania.

Dla nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej obowiązują wyższe stawki podatku.

Dla nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej obowiązują wyższe stawki podatku. 

Właściciele takich nieruchomości muszą być świadomi, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej w danym obiekcie, co oznacza konieczność terminowego regulowania zobowiązań podatkowych.

Podatek od nieruchomości a ubezpieczenie nieruchomości

Podatek od nieruchomości nie jest ubezpieczeniem nieruchomości. Ubezpieczenie nieruchomości jest dobrowolne i może być zawarte przez właściciela nieruchomości w celu ochrony przed ryzykiem szkód lub strat.

Podatek od nieruchomości jest obowiązkowym świadczeniem na rzecz j.s.t, natomiast ubezpieczenie nieruchomości stanowi dodatkową formę zabezpieczenia finansowego, która może chronić właściciela przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak pożar, zalanie czy kradzież. Warto rozważyć obie te formy zabezpieczenia, aby kompleksowo chronić swoją nieruchomość.


FAQ – Podatek od nieruchomości

FAQ – Podatek od nieruchomości

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu nabycia nieruchomości, uzyskania prawa do jej użytkowania lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w danym obiekcie.

Jakie podmioty są zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości zobowiązani są płacić osoby fizyczne, osoby prawne, spółki nieposiadające osobowości prawnej, a także niepubliczne jednostki organizacyjne, jeśli posiadają nieruchomość na podstawie tytułu prawnego.

użytkowania lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w danym obiekcie. Jakie podmioty są zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości? Podatek od nieruchomości zobowiązani są płacić osoby fizyczne, osoby prawne, spółki nieposiadające osobowości prawnej, a także niepubliczne jednostki organizacyjne, jeśli posiadają nieruchomość na podstawie tytułu prawnego.

Jak oblicza się wysokość podatku od nieruchomości?

Wysokość podatku zależy od powierzchni użytkowej budynków, powierzchni gruntów lub wartości rynkowej budowli. Dodatkowo w zakresie nieruchomości zajętych na działalność gospodarczą stosowane są wyższe stawki podatkowe.

Kiedy i jak należy zapłacić podatek od nieruchomości?

Podatek należy uiścić zgodnie z terminem płatności pierwszej raty, który przypada na 15 marca dla osób fizycznych. Osoby prawne oraz spółki muszą płacić podatek miesięcznie. Możliwe jest uregulowanie zobowiązania pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Kiedy należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości?

Podatek należy uiścić w terminie płatności pierwszej raty, który dla osób fizycznych przypada na 15 marca, natomiast dla przedsiębiorców i osób prawnych terminy ustalane są miesięcznie lub kwartalnie.

Kiedy należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości? Podatek należy uiścić w terminie płatności pierwszej raty, który dla osób fizycznych przypada na 15 marca, natomiast dla przedsiębiorców i osób prawnych terminy ustalane są miesięcznie lub kwartalnie.

Kiedy następuje wygaśnięcie obowiązku podatkowego?

Wygaśnięcie obowiązku podatkowego następuje w przypadku sprzedaży nieruchomości, zakończenia użytkowania lub skreślenia obiektu z rejestru zabytków. Obowiązek podatkowy wygasa również w sytuacji, gdy obiekt budowlany stanowi współwłasność, a właściciele rezygnują z posiadania nieruchomości.

Czy organizacje pożytku publicznego są zwolnione z podatku od nieruchomości?

Tak, w niektórych przypadkach organizacje pożytku publicznego mogą być zwolnione z podatku, zwłaszcza jeśli obiekt budowlany jest wykorzystywany na cele statutowe. Szczegółowe zwolnienia określają przepisy o opłatach lokalnych.

Czy organizacje pożytku publicznego są zwolnione z podatku od nieruchomości? Tak, w niektórych przypadkach organizacje pożytku publicznego mogą być zwolnione z podatku, zwłaszcza jeśli obiekt budowlany jest wykorzystywany na cele statutowe. Szczegółowe zwolnienia określają przepisy o opłatach lokalnych.

Czy istnieją zwolnienia z podatku od nieruchomości?

Zwolnienie z obowiązku podatkowego obejmuje m.in. nieruchomości znajdujące się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, wykorzystywane przez stowarzyszenia statutowej działalności oraz objęte szczególnymi regulacjami w ramach opłat lokalnych.

Czy istnieją zwolnienia z podatku od nieruchomości? Zwolnienie z obowiązku podatkowego obejmuje m.in. nieruchomości znajdujące się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, wykorzystywane przez stowarzyszenia statutowej działalności oraz objęte szczególnymi regulacjami w ramach opłat lokalnych.

Jak osoby fizyczne obliczają podatek od nieruchomości?

Osoby fizyczne obliczają wysokość podatku od nieruchomości na podstawie powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, gruntów oraz wartości rynkowej budowli, w szczególności jeśli nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

Kto ustala maksymalne stawki podatku od nieruchomości?

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości są corocznie określane przez Ministra Finansów, natomiast jednostki samorządu terytorialnego ustalają ostateczne stawki na swoim terenie, nie mogąc przekroczyć wyznaczonych limitów.

Kto ustala maksymalne stawki podatku od nieruchomości? Maksymalne stawki podatku od nieruchomości są corocznie określane przez Ministra Finansów, natomiast jednostki samorządu terytorialnego ustalają ostateczne stawki na swoim terenie, nie mogąc przekroczyć wyznaczonych limitów.

Ekspert team leader DKP Legal Michał Dudkowiak
Skontaktuj się z ekspertem
Napisz wiadomość: info@dudkowiak.com
check full info of team member: Michał Dudkowiak