Notariusz w Warszawie/Polska
Usługi notarialne
Zgodnie z lokalnymi przepisami i rozporządzeniami, notariusz w Polsce jest uprawniony do sporządzania i dokonywania czynności, dla których forma notarialna jest wymagana przez prawo lub czynności, dla których strony chcą udzielić dodatkowej ochrony, jaką daje forma aktu notarialnego. Notariusz wywiera pewien wpływ na czynności prawne stron, aby w przyszłości nie powstał z nich spór prawny, można więc powiedzieć, że sprawuje prewencję jurysdykcyjną i stara się unikać niepotrzebnych konfliktów.
Notariusz/Typowe usługi
Jakie usługi świadczą notariusze?
Notariusze świadczą usługi nie tylko podmiotom gospodarczym, ale również osobom fizycznym. Usługi notarialne obejmują:
- sporządzanie aktów notarialnych, poświadczeń, protestów weksli i czeków,
- sporządzanie protokołów,
- przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy, papierów wartościowych,
- przygotowywanie fragmentów, kopii i wyciągów dokumentów,
- odbieranie oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Powyższy katalog nie jest kompletny, co oznacza, że notariusz może dokonywać innych czynności, o ile pozwalają mu na to przepisy prawa.
Należy pamiętać, że akt notarialny ma charakter dokumentu urzędowego/publicznego. Stanowi on poświadczenie złożenia oświadczenia woli. Nie poświadcza jednak jego zgodności z prawdą.
Jakie czynności wymagają formy aktu notarialnego?
Co do zasady, notariusz sporządza akt notarialny, jeżeli wymaga tego polskie prawo lub taka jest wola stron. Niektóre dokumenty muszą być jednak sporządzone przez notariusza dla swojej ważności.
Forma aktu notarialnego przewidziana dla spraw gospodarczych i prywatnych ma zastosowanie m.in. do:
- pełnomocnictwo do dokonania czynności prawnej, dla której wymagana jest forma aktu notarialnego,
- umowa spółki komandytowej,
- statut spółki komandytowo-akcyjnej,
- oświadczenia nowego komplementariusza, a także oznaczenie wartości jego wkładów oraz zatwierdzenie brzmienia umowy spółki,
- umowa lub statut spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- czynność prawna pomiędzy wspólnikiem uprawnionym samodzielnie lub łącznie ze spółką do wszystkich udziałów spółki a reprezentowaną przez niego spółką,
- oświadczenie dotychczasowego akcjonariusza o objęciu nowej akcji lub akcji albo o objęciu podwyższenia wartości istniejącej akcji lub akcji,
- statut spółki akcyjnej,
- wyrażenie zgody na zawiązanie spółki akcyjnej i brzmienie statutu oraz na nabycie akcji przez jedynego założyciela lub założycieli lub wspólnie z osobami trzecimi,
- czynność prawna pomiędzy akcjonariuszem uprawnionym do wszystkich akcji spółki samodzielnie lub łącznie ze spółką a reprezentowaną przez niego spółką,
- w jednoosobowej działalności gospodarczej – plan przekształcenia spółki w inną spółkę handlową,
- statut funduszu inwestycyjnego,
- oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji,
- umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej,
- oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji,
- umów dotyczących nieruchomości lub ograniczonych praw rzeczowych,
- umowy dotyczące spadków, w tym: umowy zrzeczenia się dziedziczenia, umowy zbycia spadku, umowy o dział spadku, w tym nieruchomości,
- małżeńska umowa majątkowa.
Jak przygotować się do wizyty u notariusza?
Dokumenty niezbędne do dokonania czynności notarialnej, wraz z danymi stron i podstawowymi informacjami o samej czynności, powinny zostać dostarczone notariuszowi przed uzgodnionym z nim terminem dokonania czynności notarialnej. Dostarczenie takich dokumentów i danych umożliwi przygotowanie usługi notarialnej (sporządzenie aktu notarialnego) oraz znacznie przyspieszy dokonanie czynności notarialnej w kancelarii.
W toku dokonywania czynności notarialnych notariusz zobowiązany jest potwierdzić tożsamość stron uczestniczących w czynności, na podstawie dokumentów urzędowych, tj. dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu. Przed wizytą należy upewnić się, że dokumenty te nie utraciły ważności, a informacje w nich zawarte są prawidłowe i aktualne. W przypadku, gdy stroną czynności notarialnej jest podmiot inny niż osoba fizyczna (np. spółka), konieczne jest również potwierdzenie tożsamości takiego podmiotu, na podstawie wymaganych prawem dokumentów.
Jaki jest koszt usług notarialnych?
Za dokonanie czynności notarialnej notariusz pobiera opłatę – zwaną taksą notarialną. Wysokość taksy notarialnej reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości powiększone o należny podatek VAT. Taksa notarialna reguluje maksymalną kwotę należną w skali kraju za dokonanie określonej czynności prawnej. Wysokość opłaty uzależniona jest od wartości przedmiotu danej czynności notarialnej. Opłaty obliczane są kwotowo lub procentowo.
Oprócz taksy notarialnej notariusz pobiera dodatkowe podatki i opłaty: podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, opłatę sądową.
Czy notariusz świadczy usługi w językach obcych?
W Polsce każda czynność notarialna musi być dokonana w języku polskim, a opłaty muszą być uiszczone w PLN. Jeśli nie znasz dobrze języka polskiego, możesz być stroną aktu notarialnego sporządzonego w języku polskim, jeśli tłumacz przysięgły obecny przy akcie oficjalnie przetłumaczy go na język obcy przed jego podpisaniem.
Czy notariusz może odmówić dokonania czynności notarialnej?
Zgodnie z polskim prawem notariusz odmówi dokonania czynności, jeżeli:
- działanie jest sprzeczne z prawem,
- obowiązuje zasada wyłączenia notariusza od dokonania czynności notarialnej,
- istnieje wątpliwość, czy strona aktu notarialnego ma zdolność do czynności prawnych.
W innych sytuacjach, jeśli notariusz odmówi dokonania czynności, ponosi odpowiedzialność cywilną i dyscyplinarną.
Czy muszę stawić się osobiście u notariusza?
Notariusz dokonuje czynności w kancelarii notarialnej, ale jeżeli wymagają tego szczególne okoliczności (np. zły stan zdrowia strony, która chce dokonać czynności lub gdy notariusz sporządza protokół z walnego zgromadzenia wspólników), wówczas notariusz jest uprawniony do dokonania czynności w innym miejscu.
Co może okazać się przydatne, w czynnościach przed notariuszem może być reprezentowany przez pełnomocnika, który przedstawi notariuszowi wcześniej sporządzone pełnomocnictwo. Pozwoli to uniknąć Twojej obecności przy sporządzaniu aktu notarialnego.
Wszystkie informacje dotyczące opisanych powyżej kwestii zostaną wyjaśnione przez naszych prawników, którzy pomogą w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do sporządzenia aktu notarialnego, a także będą asystować podczas jego sporządzania lub reprezentować podczas czynności notarialnych.
Czym się zajmujemy?
- Organizujemy wizyty w kancelariach notarialnych w większości miast w Polsce, w tym:
- Warszawa
- Kraków
- Poznań
- Wrocław
- Gdańsk
- Łódź
- Wyznaczamy tłumaczy do aktów notarialnych/transakcji, w tym:
- Tłumaczenia symultaniczne przysięgłe
- Tłumaczenia projektów notarialnych
- Tłumaczenia gotowych dokumentów notarialnych
.
- Zapewniamy pomoc anglojęzycznych prawników podczas spotkań notarialnych
- Dokonujemy przeglądu aktów notarialnych, zapewniamy komentarze i doradztwo
- Wspieramy podczas transakcji/posiedzeń notarialnych
- Reprezentujemy u notariusza na podstawie pełnomocnictwa
- Przygotowujemy projekty aktów notarialnych
- Organizujemy poświadczenia aktów notarialnych
- Organizujemy apostille na aktach notarialnych
- Zapewniamy jednolitą opłatę za kompleksową obsługę (notariusz, tłumaczenie, doradztwo, legalizacja)
Zamów usługę notarialną:
Powiązane aktualności
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com