Prawo imigracyjne
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez podmioty zagraniczne, jak również polskich przedsiębiorców, w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością zatrudnienia cudzoziemców, a co za tym idzie legalizacji ich pobytu i pracy. Coraz częściej w ostatnim czasie może dochodzić do sytuacji braku specjalistów lub menadżerów o odpowiednich kwalifikacjach niezbędnych do zajęcia odpowiedniego stanowiska na rynku krajowym. Zdarza się również, że polski pracodawca oddelegowuje pracownika na długi okres do przedsiębiorstwa w innym kraju w celu wykonywania pracy za granicą.
W ostatnich latach największy udział pod względem liczby imigrantów w Polsce mają obywatele krajów byłego ZSRR, przede wszystkim Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Armenii. Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają cudzoziemców z tych krajów, nie tylko do prac fizycznych, ale także na stanowiskach średniego i wyższego szczebla, a także specjalistów i inżynierów IT. Przepisy polskiego prawa wprowadzają znaczne ułatwienia dla pracowników z ww. krajów wschodnich, co pozwala im na szybkie zatrudnienie bez konieczności robienia przerwy w pracy w trakcie procedury wydawania zezwolenia na pracę , a także na uniknięcie testu rynku pracy.
Międzynarodowy profil Kancelarii oraz współpraca z prawnikami i specjalistami zagranicznymi pozwala nam na kompleksową obsługę prawną podmiotów gospodarczych w projektach związanych z delegowaniem pracowników oraz legalizacją ich pobytu i pracy w Polsce lub innym kraju UE lub poza UE. Przy realizacji tych projektów bierzemy pod uwagę zarówno przepisy migracyjne, podatkowe, jak i administracyjne obowiązujące w kraju pochodzenia cudzoziemca oraz w miejscu planowanego pobytu. Pomagamy pracownikom z zagranicy w kontaktach z urzędami pracy, Strażą Graniczną, właściwymi organami regionalnymi, sądami oraz innymi organami administracji państwowej i samorządowej. Pełna lista krajów, w których świadczymy usługi prawne w zakresie prawa migracyjnego znajduje się w zakładce Kontakt.
Czym się zajmujemy?
- Tylko dla przedsiębiorców i podmiotów gospodarczych:
- legalizacja pobytu i pracy w Polsce i UE
- zezwolenia na pobyt i pracę
- Niebieska Karta UE
- złożenie pisemnego oświadczenia podmiotu powierzającego wykonywanie pracy
- Test Rynku Pracy
- rejestracja pobytu obywatela UE w Polsce
- przygotowanie opinii prawnych w zakresie stosowania przepisów migracyjnych
- delegowanie pracowników z i do Polski
- umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło dla cudzoziemców
- konsultacje w sprawach wizowych, ubezpieczeń społecznych, zasad opodatkowania dochodów pracowników zagranicznych
- inne usługi
Skontaktuj się z naszymi prawnikami imigracyjnymi:
Powiązane aktualności
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com