E-fakturowanie i JPK CIT: Czy polscy podatnicy są gotowi na zmiany?
Polskich podatników czekają znaczące zmiany w obszarze e-fakturowania i raportowania podatkowego. Zmiany te obejmą obowiązkowe stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) oraz Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku CIT (JPK CIT).
Choć temat KSeF i jego niedawnego odroczenia wejścia w życie jest głośny, prace nad implementacją JPK CIT trwają nieprzerwanie. Odroczenie JPK CIT nie jest obecnie zapowiadane.
KSeF: Odroczenie obowiązku do 2026 roku
KSeF jest rozwiązaniem fakultatywnym już od 2022 r., jednak tylko niewielka część podatników zdecydowała się na jego stosowanie. Oprócz dostosowania systemów informatycznych do nowej formy wystawiania faktur przedsiębiorcy mogą być zmuszeni do zmodyfikowania wewnętrznych procesów i procedur związanych z fakturowaniem.
Ze względu na złożoność tych zmian, wielu podatników przyjęło z ulgą kwietniową decyzję rządu o odroczeniu obowiązkowego KSeF. Termin przesunięto do 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczy w 2025 r. 200 mln zł, a do 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
Decyzja o odroczeniu oraz budowie architektury systemowej od początku wynika z negatywnego wyniku zewnętrznego audytu KSeF, co potwierdza złożoność planowanych zmian.
JPK CIT już od 1 stycznia 2025 r.
Nowe wymagania raportowania podatkowego
JPK CIT to struktury logiczne, które umożliwią przedsiębiorcom raportowanie CIT drogą elektroniczną na podstawie danych z ksiąg podatkowych. Zastąpią one dotychczasowe deklaracje CIT i pozwolą organom podatkowym na szybszą oraz bardziej efektywną kontrolę rozliczeń podatkowych, bez konieczności wzywania podatnika do okazania ksiąg.
Kto musi się przygotować?
Pierwsze przekazanie JPK CIT będzie wymagane za rok 2025 od podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln EUR, oraz podatkowych grup kapitałowych. Następnie obowiązek obejmie pozostałych podatników.
Kluczowe terminy
Niektórzy podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinni prowadzić ewidencję zgodną z wymogami JPK CIT od 1 stycznia 2025 r.
Jaki jest aktualny status zmian w e-fakturowaniu i e-księgach?
Obecny projekt struktur logicznych JPK CIT oraz czas na ich wdrożenie budzi szereg zapytań i wątpliwości w środowiskach teoretyków i praktyków prawa podatkowego, także w kontekście odroczenia KSeF.
Aby zminimalizować zakłócenia w codziennej działalności przedsiębiorstwa spowodowane nagłymi zmianami i uniknąć kar za ich niewdrożenie, warto monitorować bieżący przebieg prac legislacyjnych dotyczących zarówno KSeF, jak i JPK CIT oraz korzystać ze wsparcia specjalistów w tym zakresie.
Ogrom projektowanych zmian zdaje się przerastać nawet ustawodawcę. Jednak w czasach postępującej globalnej digitalizacji są one nieuniknione.
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com