Zakaz stakingu w projekcie ustawy o rynku kryptoaktywów?
Na początku grudnia opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji kolejny już projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Założenia aktu prawnego poruszają kompleksowe zagadnienia związane z obrotem kryptoaktywami po wejściu w życie rozporządzenia MiCA. Obejmują one zarówno opis okresu przejściowego dla podmiotów wpisanych w rejestrze VASP, blokady portali internetowych oferujących nielegalne usługi związane z kryptoaktywami, czy właśnie aspekt pożyczek opartych na kryptoaktywach.
Nowe regulacje, koniec stakingu?
W art. 13 Projektu opisano kompleksowy zakaz pożyczek powiązanych z kryptoaktywami. Warto podkreślić, że zakaz dotyczy:
- pośredniczenia przy zawieraniu pożyczek w kryptoaktywach dla klientów przez przyjmowanie i przekazywanie zleceń dotyczących kryptoaktywów,
- zawierania transakcji pożyczek w kryptoaktywach w imieniu własnym i na rzecz dającego zlecenie albo w imieniu i na rzecz dającego zlecenie.
Staking (usługa sprowadzająca się do odpłatnego przekazania kryptoaktywów jednego podmiotu na rzecz drugiego na określony czas) nie posiada jednolitej kwalifikacji prawnej. W dużym skrócie można przyjąć, że staking będzie pożyczką, gdy z regulaminu usługi będzie wynikać, że dochodzi do przeniesienia własności środków, a następnie pożyczone środki należy zwrócić podmiotowi, które je pierwotnie udostępnił.
Oznacza to, że zakaz w obecnym kształcie jest może wiązać się z istotnym ograniczeniem popularnego w branży kryptowalut stakingu.
Jakie są powody zakazu?
W uzasadnieniu Projektu podniesiono, że zakaz wynika z braku jakichkolwiek regulacji w polskim porządku prawnym porządkującym pożyczki powiązane z kryptoaktywami. Ponadto powołano się na treść motywu 94 roporządzenia MiCA, który wprost wskazuje, że rozporządzenie MiCA nie powinno regulować kwestii związanych z udzielaniem pożyczek związanych z kryptoaktywami, pozostawiając wolną rękę państwo członkowskim. Innymi słowy rozporządzenie MiCA nie powinno stanowić podstaw do regulacji pożyczek na kryptoaktywach.
Wątpliwości
Ustanowienie zakazu odwołującego się do rozporządzenia MICA, które wprost wskazuje, że nie będzie normować tego zagadnienia budzi kontrowersje. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii analizującego postanowienia Projektu, motyw 94 rozporządzenia MiCA należy interpretować w przeciwny sposób, tj. prawo krajowe powinno prowadzić do stworzenia ram prawnych udzielania pożyczek związanych z kryptoaktywami, a nie do ich całkowitego zakazania.
Czy polski rynek krypto czekają drastyczne zmiany?
Projektowany zakaz nie wydaje się właściwie uzasadniony, w szczególności na gruncie przepisów rozporządzenia MiCA. Niemniej z uwagi na to, że proces legislacyjny nadal trwa, więc nie można wykluczyć ani przyjęcia zakazu w opisywanym kształcie, modyfikacji zakresu zakazu, ani też całkowitego zrezygnowania z zakazu.
Bez wątpienia ostatni wariant stanowiłby najkorzystniejsze rozwiązanie dla rynku biorąc pod uwagę powszechność usługi na giełdach kryptoaktywów oraz brak analogicznych zakazów w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Jesteś ciekawy czy staking rzeczywiście zostanie w Polsce zakazany? Zapisz się do naszego newslettera a wyślemy ci powiadomienie gdy pojawią się nowe informację na ten temat! Dzięki temu będziesz na bieżąco z aktualnymi regulacjami i ich potencjalnym wpływem na rynek krypto.
Skontaktuj się z nami

65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com