Wielka Brytania przystępuje do Konwencji Haskiej z 2019 roku – Co to oznacza dla międzynarodowych sporów cywilnych i handlowych?
12 stycznia 2024 roku rząd Wielkiej Brytanii podpisał Konwencję Haską z 2 lipca 2019 roku, dotyczącą uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych (dalej: „Konwencja”).
Akt ten ustanawia zasady, które ułatwiają uznawanie i wykonywanie orzeczeń cywilnych i handlowych między państwami stronami. Wielka Brytania już ratyfikowała Konwencję, która wejdzie w życie 1 lipca 2025 roku. Warto jednak pamiętać, że przepisy te będą jedynie stosowane od wyroków wydanych po wejściu w życie Konwencji.
Sytuacja prawna Wielkiej Brytanii przed podpisaniem Konwencji – Co się zmieniło po Brexicie?
Przed Brexitem, do 31 grudnia 2020 roku, Wielka Brytania była stroną rozporządzenia UE nr 1215/2012 (Bruksela I bis) oraz Konwencji z Lugano z 21 grudnia 2007 roku. Te akty prawne regulowały uznawanie i wykonywanie orzeczeń sądowych w UE oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Po Brexicie reżimy te przestały obowiązywać, tworząc lukę w systemie egzekwowania orzeczeń.
W odpowiedzi na tę sytuację Wielka Brytania ponownie przystąpiła do Konwencji Haskiej z 30 czerwca 2005 roku o umowach dotyczących wyboru sądu we własnym zakresie. Konwencja ta, podobnie jak Bruksela I bis, dotyczy sporów cywilnych i handlowych, ale jest ograniczona do klauzul wyłącznej jurysdykcji. Dzięki temu Wielka Brytania mogła utrzymać wykonalność orzeczeń cywilnych sądów angielskich wynikających z wyłącznych klauzul jurysdykcyjnych w UE, mimo Brexitu.
Jakie są konsekwencje przystąpienia Wielkiej Brytanii do Konwencji?
Przystąpienie Wielkiej Brytanii do Konwencji Haskiej z 2019 roku będzie miało pozytywne konsekwencje zarówno dla Brytyjczyków, jak i państw będących stronami Konwencji (w tym wszystkich państw członkowskich UE, z wyjątkiem Danii, a także Ukrainy i Urugwaju).
Kluczowe korzyści z przystąpienia Wielkiej Brytanii do Konwencji to:
- Brytyjskie podmioty będą mogły uznawać i wykonywać na swoim terytorium orzeczenia sądów Unii Europejskiej oraz innych państw-stron Konwencji, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych procedur.
- Orzeczenia sądów brytyjskich będą uznawane i wykonywane na terytoriach państw, które przyjęły Konwencję, również bez potrzeby stosowania dodatkowych formalności.
Zwiększenie pewności prawnej, redukcja kosztów postępowań sądowych oraz uproszczenie egzekwowania orzeczeń przełożą się na szybsze i sprawniejsze rozwiązywanie sporów transgranicznych. Warto również podkreślić, że przystąpienie do Konwencji Haskiej wspiera rozwój interesów prawnych i handlowych z Wielką Brytanią po Brexicie.
Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami!
Nasza kancelaria ma doświadczenie w zakresie uznawania i wykonywania orzeczeń za granicą, dlatego jeśli masz szczegółowe pytania dotyczące Konwencji lub innych kwestii, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z działu sporów sądowych naszej kancelarii pod adresem: info@dudkowiak.com.
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com