Uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych wszedł w życie – sprawdź, co się zmieniło!
Od 19 marca 2025 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński – nowe uprawnienie dla pracowników- rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie lub dzieci urodzonych w terminie, lecz wymagających długotrwałej hospitalizacji.
Pracodawco zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, kiedy i na jakich warunkach będziesz zobowiązany udzielić dodatkowego urlopu pracownikowi- rodzicowi.
Czym jest uzupełniający urlop macierzyński?
Uzupełniający urlop macierzyński jest nowym uprawnieniem, które pozwala pracownikom- rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie lub dzieci urodzonych w terminie, lecz wymagających długotrwałej hospitalizacji na skorzystanie z dodatkowego urlopu, który jest udzielany bezpośrednio po zakończeniu standardowego urlopu macierzyńskiego.
Urlop ten może być udzielony zarówno pracownicy – matce, jak i pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko. Jest on udzielany jednorazowo i nie może być dzielony na części.
Długość urlopu wynosi od 8 do 15 tygodni, w zależności od okoliczności narodzin dziecka:
Poród przed 28. tygodniem ciąży lub masa urodzeniowa ≤ 1000 g: | 1 tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji dziecka, maksymalnie do 15. tygodnia po porodzie |
Poród między 28. a 37. tygodniem ciąży i masa urodzeniowa > 1000 g: | 1 tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do 8. tygodnia po porodzie |
Poród po 37. tygodniu ciąży, gdy dziecko przebywa w szpitalu co najmniej 2 kolejne dni między 5. a 28. dniem po porodzie: | 1 tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji od 5. dnia życia dziecka, maksymalnie do 8. tygodnia po porodzie |
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu, do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie, sumuje się. Niepełny tydzień zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia.
Przyjęcie dziecka na wychowanie – a uzupełniający urlop macierzyński
Dobrą wiadomością dla pracowników jest to, że prawo do skorzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługuje również osobom, które przyjęły dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (ale nie zawodowa) lub jeśli przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie.
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w tym przypadku będzie liczony tak samo, jak przy narodzinach dziecka, z tym, że pobyt dziecka w szpitalu musi mieć miejsce po przyjęciu dziecka na wychowanie.
Jak i kiedy złożyć wniosek o uzupełniający urlop macierzyński?
Wniosek o uzupełniający urlop macierzyński należy złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej co najmniej 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie ze szpitala zawierające informacje o:
- tygodniu ciąży, w którym nastąpił poród
- masie urodzeniowej dziecka
- okresie hospitalizacji dziecka
Co w przypadku narodzin więcej niż jednego dziecka?
W sytuacji urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego brane są pod uwagę:
- masa urodzeniowa dziecka o najniższej wadze
- okres hospitalizacji dziecka najdłużej przebywającego w szpitalu.
Ile wynosi wysokość zasiłku macierzyńskiego na uzupełniającym urlopie macierzyńskim?
W okresie trwania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, pracownik będzie otrzymywał miesięczny zasiłek macierzyński w wysokości 100 % podstawy wymiaru zasiłku.
Ochrona pracownika na uzupełniającym urlopie macierzyńskim
Od dnia złożenia wniosku o uzupełniający urlop macierzyński aż do jego zakończenia, pracodawca nie może:
- przygotowywać wypowiedzenia ani rozwiązywać umowy o pracę
- wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, a reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę.
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na temat uzupełniającego urlopu macierzyńskiego lub innych uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem, skontaktuj się z naszymi specjalistami z działu Prawa Pracy: info@dudkowiak.com
Skontaktuj się z nami

65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com