Nieruchomości /

Rządowa reforma UA10: Łatwiejszy dostęp do gruntów pod inwestycje mieszkaniowe

Rząd ogłosił projekt ustawy (numer projektu: UA10) mającej na celu zwiększenie dostępności gruntów przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe. Zmiany te mają zlikwidować bariery prawne hamujące rozwój rynku nieruchomości w Polsce oraz usprawnić procedury inwestycyjne.

Najważniejsze zmiany w projekcie UA10

Likwidacja ograniczeń w handlu gruntami rolnymi w miastach

Grunty rolne znajdujące się na terenie administracyjnym miast przestaną być objęte ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, co pozwoli na swobodne przeznaczanie ich pod budowę mieszkań.

Grunty rolne znajdujące się na terenie administracyjnym miast przestaną być objęte ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, co pozwoli na swobodne przeznaczanie ich pod budowę mieszkań. 

Zniesione zostanie także prawo odkupu tych gruntów przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Uproszczenie procedur planistycznych

Planowane jest skrócenie i uproszczenie procedur związanych z planowaniem przestrzennym. Jednym z ułatwień będzie możliwość wprowadzania do planów miejscowych w procedurze uproszczonej zmian pozwalających na dodanie dodatkowej kondygnacji w budynkach poniżej 30 metrów wysokości. 

Gminy uzyskają także większą swobodę w ustalaniu zasad współpracy z inwestorami w ramach tzw. zintegrowanych planów inwestycyjnych (ZPI). Rada gminy będzie miała możliwość ustalenia w drodze uchwały wytycznych co do umów urbanistycznych zawieranych w ramach ZPI.

Przywrócenie użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe

Użytkowanie wieczyste, zniesione w 2019 roku, zostanie ponownie dopuszczone. Dzięki temu inwestorzy będą mogli uzyskać trwały tytuł prawny do gruntów, ponosząc jedynie początkową opłatę od 15 do 25% wartości gruntu oraz dalsze roczne opłaty (w wysokości 1% wartości gruntu).

Przywrócenie użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe Użytkowanie wieczyste, zniesione w 2019 roku, zostanie ponownie dopuszczone. Dzięki temu inwestorzy będą mogli uzyskać trwały tytuł prawny do gruntów, ponosząc jedynie początkową opłatę od 15 do 25% wartości gruntu oraz dalsze roczne opłaty (w wysokości 1% wartości gruntu).

Co istotne, zgodnie z projektem, po wypełnieniu celu umowy (zakończeniu inwestycji przez użytkownika wieczystego), prawo użytkowania wieczystego przekształci się z mocy prawa w prawo własności nieruchomości.

Modyfikacje w ustawie o realizacji inwestycji mieszkaniowych

Wprowadzone mają zostać istotne zmiany w przepisach dotyczących ustalania lokalizacji inwestycji mieszkaniowych. Zniesiony zostanie obowiązek zapewnienia minimalnej powierzchni handlowej i usługowej w ramach inwestycji. Wprowadzona zostanie także możliwość zawieszenia procedury lokalizacyjnej w celu wprowadzenia poprawek, bez konieczności rozpoczynania całego procesu od nowa.

W planach jest również rezygnacja z obowiązku zapewnienia terenów rekreacyjnych i sportowych w ramach inwestycji, jeśli tereny takie znajdują się w jej pobliżu.

Jaki jest cel przepisów?

Nowe przepisy mają na celu nie tylko przyspieszenie realizacji projektów mieszkaniowych, ale również dostosowywanie inwestycji do potrzeb lokalnych społeczności. Projekt ustawy znajduje się obecnie na etapie konsultacji legislacyjnych w Radzie Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2025.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zmiany w dostępie do gruntów wpłyną na Twoje plany inwestycyjne, skorzystaj z fachowej pomocy. Nasi eksperci pomogą Ci dostosować się do nowych regulacji i skorzystać z nowych możliwości.

Autor team leader DKP Legal
check full info of team member: Anna Kwinto-Hulalka

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48krakow@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
pl. W. Andersa 3
61-894 Poznań
+48 61 853 56 48poznan@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSAWPOLAND
Rondo ONZ 1
00-124 Warsaw
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com