Spółki i prawo korporacyjne /

Sprawozdawczość przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) – sprawdź nowe obowiązki od 2025 roku

W 2025 roku polskie przedsiębiorstwa staną przed znaczącymi zmianami w zakresie obowiązków raportowania niefinansowego. Wynikają one z implementacji unijnej Dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Ustawa implementująca została już przekazana do podpisu Prezydenta RP. Po jej wejściu w życie, przepisy zaczną obowiązywać już od 2025 roku.

Dyrektywa CSRD: Co się zmieni?

Dyrektywa CSRD rozszerza zakres podmiotowy i przedmiotowy obowiązku raportowania ESG (Environmental, Social, Governance). ESG dotychczas znane było z dyrektywy NFRD, którą najwięksi przedsiębiorcy stosowali już od 2014 roku.

Już od 2025 roku raporty będą musiały przygotowywać duże przedsiębiorstwa, które spełniają co najmniej dwa z trzech kryteriów: 

  • zatrudnienie powyżej 250 pracowników,
  • suma bilansowa przekraczająca 20 mln euro, lub
  • roczne przychody powyżej 40 mln euro.

Pierwsze raporty, obejmujące dane za rok 2025, będą publikowane w 2026 roku. W kolejnych latach obowiązek raportowania obejmie również mniejsze przedsiębiorstwa notowane na giełdzie. W 2028 r. CSRD obejmie również niektóre spółki aktywne UE z siedzibą poza UE.

Nowe przepisy wymagają od przedsiębiorstw szczegółowego raportowania w zakresie wpływu na środowisko, warunków pracy, zarządzania różnorodnością, oraz ładu korporacyjnego.

Nowe przepisy wymagają od przedsiębiorstw szczegółowego raportowania w zakresie wpływu na środowisko, warunków pracy, zarządzania różnorodnością, oraz ładu korporacyjnego.

Raporty będą musiały zostać sporządzone ze Europejskimi Standardami Zrównoważonego Raportowania (ESRS) opracowanymi przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) i będą podlegać obowiązkowej weryfikacji przez niezależnych audytorów.

Jak przygotować się na zmiany i uniknąć kar?

Implementacja dyrektywy oznacza duże wyzwania dla firm. Oprócz przygotowania się do nowych wymagań, przedsiębiorstwa muszą uwzględnić zmiany organizacyjne i operacyjne, takie jak zbieranie i przetwarzanie danych ESG oraz wdrożenie nowych procedur sprawozdawczych. Niespełnienie wymogów może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym karami finansowymi. 

Niespełnienie wymogów może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym karami finansowymi.

O ile szacuje się, że CSRD obejmie bezpośrednio w Polsce ponad 3,5 tysiąca przedsiębiorstw to spółki objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego będą także pozyskiwać częściowe dane od swoich kontrahentów znajdujących się w tzw. łańcuchu wartości.

Przedsiębiorstwa powinny już teraz podjąć działania przygotowawcze, aby sprostać wymogom dyrektywy CSRD, minimalizując ryzyko sankcji i dostosowując swoją działalność do nowoczesnych standardów zrównoważonego rozwoju co przełoży się na lepsze relacje z interesariuszami i większe możliwości operacyjne.

Chcesz wiedzieć, jak zmiany wprowadzone przez Dyrektywę CSRD wpłyną na funkcjonowanie Twojej firmy i jakie kroki warto podjąć już teraz, aby uniknąć ryzyka sankcji? Skontaktuj się z naszymi specjalistami i uzyskaj profesjonalne wsparcie! Dołożymy wszelkich starań aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania w ciągu 48 godzin.

Autor team leader DKP Legal Ignacy Heckert
check full info of team member: Ignacy Heckert

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48krakow@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
pl. W. Andersa 3
61-894 Poznań
+48 61 853 56 48poznan@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSAWPOLAND
Rondo ONZ 1
00-124 Warsaw
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com