Spory sądowe: Tarcza 3.0: Dalsze zmiany w postępowaniach sądowych
Do Sejmu trafił rządowy projekt zmian w tzw. tarczy antykryzysowej. Proponowane rozwiązania w zakresie postępowań sądowych mają łagodzić skutku aktualnego paraliżu spraw spowodowanego epidemią COVID-19. Na podstawie dotychczasowych rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników postępowań, zawieszono większość terminów sądowych i zniesiono rozprawy w sprawach nie uznanych za pilne.
Tarcza 3.0 wprowadza możliwość wymiany korespondencji w sprawie w formie elektronicznej oraz zdalne odbywanie rozpraw i posiedzeń, które mają pomóc rozwiązać problem przestoju w rozpatrywaniu spraw.
Wnoszenie pism do sądu przez EPUAP
Projekt zakłada możliwość wysyłania i odbierania pism sądowych za pośrednictwem platformy ePUAP – na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii z powodu COVID-19.
Strona postępowania może wysłać pismo wraz z załącznikami. Zostanie ono uznane za doręczone w dacie wskazanej w urzędowym poświadczeniu odbioru. Poświadczenie generowane jest automatycznie na stronie ePUAP.
Do pisma wysłanego w ten sposób nie będzie dołączać się odpisów dla uczestników. Jeżeli uczestnik wyraził zgodę na otrzymywanie korespondencji z sądu w drodze elektronicznej, to sąd sam przekaże odpis pisma w tej sposób. Jeżeli natomiast uczestnik nie wyraził takiej zgody, sąd wydrukuje przesłane pismo wraz z załącznikami i przekaże je uczestnikom postępowania sądowego.
W takim przypadku osoba wnosząca pismo będzie musiała się liczyć z dodatkowymi kosztami za wydruk pisma wraz z załącznikami w wysokości 10 zł za każde 10 stron wydruku.
Otrzymywanie pism z sądu w formie elektronicznej
Sąd będzie mógł również doręczyć pismo w formie elektronicznej, ale tylko jeżeli jego adresat wyrazi na to uprzednio zgodę.
Sąd może dokonywać poręczenia:
- za pośrednictwem platformy ePUAP – pod warunkiem że:
- uczestnik postępowania sam wniósł wcześniej pismo do sądu poprzez ePUAP
- uczestnik wyraził zgodę na to, by korespondencja z sądu była mu doręczana w tej samej formie,
- za pośrednictwem Portalu Informacyjnego sądu – pod warunkiem, że:
- uczestnik wyraził zgodę na to, by korespondencja z sądu była mu doręczana w ten sposób,
- na adres poczty elektronicznej – pod warunkiem, że:
- uczestnik wyraził zgodę na to, by korespondencja z sądu była mu doręczana w ten sposób,
- uczestnik przekazał sądowi adres poczty elektronicznej, na które ma być doręczana korespondencja.
Potwierdzenie odbioru
Osoba, która otrzyma pismo w jeden z powyższych sposobów, będzie musiał potwierdzić jego odbiór w terminie 14 dni od próby doręczenia. Dniem doręczenia pisma będzie dzień wskazany w otrzymanym przez sąd potwierdzeniu.
Jeżeli adresat nie potwierdzi odbioru korespondencji, pismo uzna się za doręczone z upływem 14 dni od jego nadania lub zamieszczenia w portalu informacyjnym sądów powszechnych.
Zdalne przeprowadzanie rozpraw i posiedzeń
Sąd będzie mógł przeprowadzić rozprawę lub posiedzenie jawne przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, z tym że osoby w nich uczestniczące nie muszą przebywać w budynku sądu, chyba że przeprowadzenie rozprawy lub posiedzenia jawnego bez użycia powyższych urządzeń nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nim uczestniczących.
Wyrok na posiedzeniu niejawnym
Jeżeli w sprawie cywilnej postępowanie dowodowe zostało przeprowadzone w całości, sąd będzie mógł zamknąć rozprawę i wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym, po uprzednim odebraniu od stron ich stanowisk na piśmie.
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com