Spółki i prawo korporacyjne: Ukraińska ustawa dotycząca CFC wejdzie w życie później. Jak to wpłynie na ukraiński biznes w Polsce?
Wcześniej w naszym wpisie z dnia 23 grudnia 2020 r. informowaliśmy Państwo o nowych zmianach w ustawodawstwie Ukrainy, wprowadzających do obrotu prawnego instytucję kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC). Można z nim się zapoznać tutaj.
Nowa ustawa Ukrainy nr 4065 z dnia 17 grudnia 2020 r., która weszła w życie 1 stycznia 2021 r., przesunęła o rok datę wejścia w życie przepisów Kodeksu Podatkowego Ukrainy dotyczących CFC.
Dla rezydentów Ukrainy, będących wspólnikami w CFC, w tym zarejestrowanych w Polsce, oznacza to, że:
1. Pierwszym okresem, za który konieczne będzie złożenie sprawozdania o CFC będzie 2022 rok. Jednocześnie osoby kontrolujące mają prawo do złożenia sprawozdania za 2022 r. jednocześnie ze złożeniem rocznego zeznania za 2023 r., łączącego dane o skorygowanym dochodzie CFC za 2022 i 2023 r. Tym samym obowiązek składania sprawozdań CFC powstanie, o ile osoba kontrolująca sobie tego zażyczy, dopiero w 2024 roku.
2. Zasady obliczania skorygowanego zysku CFC wchodzą w życie dopiero od 1 stycznia 2023 r.
3. Odpowiedzialność karna i administracyjna w stosunku do podatnika i osób pełniących funkcje kierownicze w strukturze podatnika za naruszenie przepisów Kodeksu Podatkowego Ukrainy w zakresie CFC będzie stosowana dopiero na podstawie wyników sprawozdań za 2022 i 2023 rok.
4. Z całkowitego miesięcznego (rocznego) dochodu podatnika do opodatkowania wyłączone są również:
- dywidendy, które wcześniej były opodatkowane na poziomie spółki ukraińskiej,
- dochód w gotówce lub w innej formie majątkowej, które zostały wniesione jako wkład do kapitału zagranicznej osoby prawnej,
- dochód pieniężny lub inny majątek uzyskiwany przez podatnika – wspólnika zagranicznej osoby prawnej w momencie likwidacji (zawieszenia) zagranicznej osoby prawnej, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich poniższych warunków:
- postępowanie likwidacyjne (zawieszające) zagranicznego podmiotu prawnego rozpoczęło się nie wcześniej niż 1 stycznia 2020 r. i zakończyło nie później niż 31 grudnia 2021 r.,
- podatnik złożył do organu kontroli wraz z zeznaniem podatkowym wniosek w dowolnej formie o zwolnienie tego dochodu z opodatkowania, wskazujący na charakterystykę otrzymanego majątku oraz dane zlikwidowanej (zawieszonej) zagranicznej osoby prawnej, a także dokumenty zawierające informacje o wartości otrzymanego mienia, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym zagranicznej osoby prawnej na dzień podjęcia decyzji o podziale majątku w formie wypłaty wspólnikom w związku z likwidacją (zawieszeniem) zagranicznej osoby prawnej,
- zagraniczna osoba prawna została zarejestrowana na podstawie czynności prawnej lub prawa obcego państwa (terytorium) nie później niż 23 maja 2020 r.
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com