Rejestr RMPD dla przewoźników spoza EU– nowe obowiązki!
Wraz z początkiem listopada 2024 roku oraz częściowo z początkiem stycznia 2025 roku weszły w życie duże zmiany w SENT, czyli Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu nadzorowanym przez Krajową Administrację Skarbową i służącym monitorowaniu przewozu towarów wrażliwych. Od teraz SENT stanie się obligatoryjny także dla przewoźników spoza UE i to niezależnie od rodzaju przewożonego towaru.
Kiedy należy dokonać zgłoszenia do RMPD?
RMPD to Rejestr Międzynarodowych Przewozów Drogowych.
Gdy wykonywany jest międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy, o którym mowa w art. 28 ust. 1 i 1a ustawy o transporcie drogowym oraz przewóz kabotażowy, o którym mowa w art. 29, przez podmiot mający siedzibę w państwie spoza UE i EOG, zagraniczny podmiot wykonujący przewóz:
- na podstawie zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy;
- na podstawie wielostronnego zezwolenia EKMT;
- bez zezwolenia – przewozy zliberalizowane na podstawie umów dwustronnych z Rzeczpospolitą Polską lub przewozy niewymagające posiadania zezwolenia, jak np. wykonywane na podstawie umowy pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską z dnia 29 czerwca 2022 r. w sprawie transportu drogowego towarów;
- na podstawie zezwolenia na przewóz kabotażowy, wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego
jest obowiązany, przed rozpoczęciem przewozu na terytorium RP, przesłać do rejestru zgłoszeń zgłoszenie takiego przewozu.
Obowiązek zgłoszenia do RMPD – od kiedy?
Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek rejestracji przewozu drogowego rzeczy będzie dotyczył:
- od 1 listopada 2024 r. – przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA,
- od 1 stycznia 2025 r. – przewoźników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA. Chodzi o podmioty, które wykonują na terytorium Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.
Rejestr zgłoszeń oraz formularze zgłoszeń dostępne są online na platformie PUESC: https://puesc.gov.pl/
Kary pieniężne za naruszenia związane Z RMPD
Za naruszenie obowiązku zgłoszenia przewozu do rejestru RMPD lub monitorowania GPS grożą kary. Mogą one być nakładane zarówno na przewoźnika, jak i kierowcę. Kary grożą również za błędy w zgłoszeniach lub brak ich aktualizacji.
Jeżeli w ramach jednego przejazdu realizowanych będzie kilka operacji transportowych, wymagających osobnych zezwoleń międzynarodowych – wówczas każda taka operacja wymagać będzie dokonania osobnego zgłoszenia do rejestru RMPD. To oznacza że w przypadku braku takich zgłoszeń, może zostać nałożonych kilka kar pieniężnych.
Naruszenie obowiązku zgłoszenia do RMPD może prowadzić także do zatrzymania pojazdu przez uprawnione służby.
Bardzo często podczas kontroli i zatrzymania pojazdów zagranicznych konieczne jest uiszczenie kaucji w wysokości spodziewanych kar za stwierdzone naruszenia. Bez uiszczenia kaucji zwolnienie pojazdu do dalszego przewozu jest najczęściej niemożliwe.
Czy można odwołać się od kary pieniężnej?
Kary pieniężne w ustawowych wysokościach nakładane są w drodze decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, a następnie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W przypadku uwzględnienia odwołania i uchylenia kary, kaucja podlega zwrotowi, a kara nie jest wymagalna.
Jakie są twoje obowiązki?
Pamiętaj, aby zgłoszenia do RMPD dokonać przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski.
Nawet gdy spóźnisz się o kilka minut czy godzin i zgłoszenia dokonasz dopiero w trakcie przejazdu przez Polskę, możliwe będzie nałożenie kar pieniężnych przez właściwe organy.
Pamiętaj także, że poza zgłoszeniem do RMPD, może niezależnie obowiązywać także konieczność zgłoszenia SENT oraz konieczność udostępniania geolokalizacji podczas przejazdu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Jeżeli zastanawiasz się czy konieczne jest zgłoszenie do RMPD czy SENT czy dokonanie obu zgłoszeń, masz wątpliwości co do jakich towarów oraz jakich przewozów stosowane są zgłoszenia i rejestry, wystąpiły problemy z dokumentami podczas kontroli celnej lub zostały nałożone kary pieniężne, skontaktuj się z naszą kancelarią na info@dudkowiak.com.
Skontaktuj się z nami

65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com