Bankowość i usługi płatnicze /

Depozyty tokenizowane: Co wynika z raportu EUNB?

12 grudnia 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego („EUNB”) opublikował raport mający na celu zwiększenie świadomości na temat depozytów tokenizowanych, a także ocenę ich potencjalnych korzyści i wyzwań (EBA/REP/2024/24). Celem raportu jest promowanie konwergencji w klasyfikacji depozytów tokenizowanych w przeciwieństwie do tokenów pieniądza elektronicznego (EMT) emitowanych przez instytucje kredytowe na mocy MiCA.

Czym jest tokenizacja aktywów?

Tokenizacja, w kontekście aktywów finansowych, odnosi się do procesu reprezentowania praw w formie cyfrowej, przy użyciu technologii rozproszonego rejestru (DLT) lub podobnej technologii.

Tokenizacja, w kontekście aktywów finansowych, odnosi się do procesu reprezentowania praw w formie cyfrowej, przy użyciu technologii rozproszonego rejestru (DLT) lub podobnej technologii.

Tokeny mogą być reprezentowane bezpośrednio na DLT lub mogą reprezentować aktywa „poza łańcuchem”. Opierając się na wkładzie odpowiednich organów, EUNB przedstawia w raporcie wstępne spostrzeżenia na temat możliwych korzyści i wyzwań związanych z depozytami tokenizowanymi, które mogą się różnić w zależności od ich cech konstrukcyjnych.

Depozyty tokenizowane kontra EMT – co wynika z raportu EUNB?

W raporcie określono orientacyjne cechy, które można wykorzystać do odróżnienia depozytów tokenizowanych od EMT emitowanych przez instytucje kredytowe na mocy MiCA.

Wnioski z raportu są następujące:

  • tokenizacja depozytów może potencjalnie oferować pewne możliwości usprawnienia wymiany obejmującej transfer środków z rachunków depozytowych w łańcuchu, w tym poprzez funkcje programowalności. Można również zidentyfikować pewne potencjalne wyzwania, w tym związane z klasyfikacją regulacyjną, ryzykiem operacyjnym i włączeniem finansowym. Rozwój depozytów tokenizowanych oraz związane z nimi korzyści i wyzwania, a także wszelkie kwestie regulacyjne lub nadzorcze, zasługują na ciągłą uwagę w kontekście ciągłej cyfryzacji sektora bankowego i płatniczego w UE,
  • EUNB zachęca właściwe organy do regularnego monitorowania rynku i wymiany wiedzy w odniesieniu do projektów tokenizacji depozytów w ich jurysdykcji, przy użyciu wspólnego szablonu kwestionariusza opracowanego przez EUNB do wykorzystania w kontekście nadzoru liniowego,
  • EUNB będzie nadal monitorować tokenizację depozytów i będzie promować dyskusję między właściwymi organami w regularnych odstępach czasu. W tym celu EUNB udostępni właściwym organom kwestionariusz ułatwiający monitorowanie rynku projektów instytucji kredytowych w zakresie tokenizacji depozytów.

EUNB zachęca właściwe organy do regularnego monitorowania rynku i wymiany wiedzy w odniesieniu do projektów tokenizacji depozytów w ich jurysdykcji, przy użyciu wspólnego szablonu kwestionariusza opracowanego przez EUNB do wykorzystania w kontekście nadzoru liniowego,

Chcesz wiedzieć, jak te zmiany mogą wpłynąć na Twoją działalność?

Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu się z naszym biurem – nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć raport i dostosować się do nadchodzących zmian.

Zachęcamy również do zapisania się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje i analizy dotyczące rynku krypto i tokenizacji.

Autor team leader DKP Legal
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Napisz wiadomość: info@dudkowiak.com
check full info of team member: Aleksandra Walas

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48krakow@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
pl. W. Andersa 3
61-894 Poznań
+48 61 853 56 48poznan@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSAWPOLAND
Rondo ONZ 1
00-124 Warsaw
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com