Pracownicze programy emerytalne jako alternatywa względem Pracowniczych Planów Kapitałowych
I. Ogólne założenia
Pracownicze programy emerytalne stanowią element III filaru oszczędzania na emeryturę przez pracowników, o charakterze zbliżonym do pracowniczych planów kapitałowych. PPE tworzony jest w celu gromadzenia środków przeznaczonych do wypłaty.
Przystąpienie do programu jest dobrowolne i ogólnodostępne. Pracowniczy Program Emerytalny może być alternatywą dla Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), a dla pracodawcy mocnym atutem na tle konkurencji.
II. Wypłata zgromadzonych środków z PPE
Swoje oszczędności zgromadzone na PPE można wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego lub po uzyskaniu wcześniejszego prawa do emerytury.
Wypłata pieniędzy z PPE może nastąpić, gdy:
- pracownik (uczestnik PPE) ukończy 60 lat i złoży wniosek o wypłatę pieniędzy;
- pracownik (uczestnik PPE) uzyska prawo do wcześniejszej emerytury, ukończy 55 lat i przedstawi odpowiedni wniosek;
- pracownik (uczestnik PPE) ukończy 70 lat, bez konieczności składania wniosku;
- spadkobierca złoży wniosek o wypłatę po śmierci uczestnika PPE.
III. Wzajemne relacje między PPK i PPE
Co do zasady, uczestnictwo przez pracodawcę w pracowniczych programach emerytalnych nie wyłącza go od obowiązku przystąpienia do PPK.
Wyjątek: Ustawy o PPK nie stosuje się do pracodawcy, jeśli:
IV. Korzyści z przystąpienia do PPE
Z perspektywy pracownika, głównym plusem PPE jest finansowanie całej składki przez pracodawcę. Z punktu widzenia pracodawcy jest to z kolei minusem.
Z perspektywy pracownika, przystąpienie do Pracowniczego Programu Emerytalnego oznacza, że w przyszłości otrzyma wyższą emeryturę. Dodatkowo, pieniądze zgromadzone na PPE należą do pracownika i mogą być dziedziczone, a ich wypłata po osiągnięciu odpowiedniego wieku jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych.
Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi artykułami dotyczącymi tematyki PPK. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z wdrażaniem PPK, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.
W kolejnym artykule zostaną przedstawione różnice między PPK a PPE.
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com