Pracodawco, przygotuj się na zmiany – nowe przepisy w prawie pracy od 1 czerwca 2025!
Nowa ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 10 kwietnia 2025 r., a więc nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2025 r. Wprowadza ona szereg istotnych zmian w funkcjonowaniu instytucji rynku pracy, systemie aktywizacji zawodowej oraz relacjach pracodawca-pracownik.
Dotychczasowa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy utraci moc wraz z dniem wejścia w życie nowej ustawy.
Nowa struktura i rola publicznych służb zatrudnienia
Reforma obejmuje kompleksowe przekształcenie organizacji publicznych służb zatrudnienia. Kładzie ona nacisk na ich specjalizację oraz zwiększenie efektywności w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy uzyskają nowe narzędzia informatyczne oraz większą autonomię operacyjną, ale jednocześnie zostaną objęte bardziej restrykcyjnym reżimem oceny skuteczności działań.
Z punktu widzenia pracodawców szczególne znaczenie ma fakt, że znacznie przyspieszyć mają procesy uzyskiwania wsparcia na szkolenia, dostosowywanie miejsc pracy oraz dopasowywanie kandydatów do zgłoszonych wakatów.
Więcej środków na rozwój zawodowy i zatrudnianie seniorów
Nowe instrumenty wsparcia zatrudnienia, które szczególnie zainteresują pracodawców, to:
- Rozszerzenie dostępu do Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
KFS, z którego dotychczas mogły korzystać głównie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, został udostępniony również dla osób samozatrudnionych oraz zatrudniających na podstawie umów cywilnoprawnych. To otwiera nowe możliwości dofinansowania podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.
- Dofinansowanie zatrudnienia osób 50+ i emerytów
Wprowadzono mechanizmy finansowego wspierania zatrudniania osób bezrobotnych po 50. roku życia oraz emerytów zarejestrowanych jako poszukujący pracy. Pracodawcy uzyskają możliwość ubiegania się o refundację części kosztów wynagrodzenia i składek ZUS przez okres do 12 miesięcy.
- Nowe zasady współpracy z urzędami pracy
Pracodawcy zyskają dostęp do zmodernizowanego systemu teleinformatycznego służb zatrudnienia, umożliwiającego zgłaszanie ofert pracy i przeglądanie profili kandydatów w czasie rzeczywistym. Wprowadzono także obowiązek prowadzenia aktywnej współpracy z urzędami w przypadku korzystania z instrumentów wsparcia.
- Zmiany dla bezrobotnych – bardziej elastyczna rejestracja i pełne zasiłki
Rejestracja osoby bezrobotnej nie będzie już uzależniona od miejsca zameldowania. Osoba bezrobotna będzie mogła się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na faktyczne miejsce pobytu.
Zostanie również wprowadzona możliwość uzyskania 100 % zasiłku przez osoby, których okres uprawniający do zasiłku wynosi mniej niż 5 lat. Wcześniej takie osoby mogły otrzymać jedynie 80 % zasiłku.
Osoby w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, np. osoby niepełnosprawne będą traktowane priorytetowo i będą miały pierwszeństwo w kierowaniu do form wsparcia oferowanych przez służby zatrudnienia.
Nowe wymogi dla agencji pracy tymczasowej
Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych przez ustawę o rynku pracy jest dwuletni okres karencji dla nowych agencji pośrednictwa pracy.
Zgodnie z art. 305 ust. 3 tej ustawy prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej dla cudzoziemców będzie możliwe dopiero po upływie dwóch lat od dnia wpisania do rejestru agencji pośrednictwa pracy.
W praktyce oznacza to, że nowo utworzona agencja pracy będzie musiała ograniczyć swoją działalność przez dwa lata do zatrudniania:
- obywateli polskich,
- obywateli UE,
- oraz cudzoziemców zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę (np. posiadaczy Karty Polaka lub obywateli Ukrainy korzystających z procedury zgłoszeniowej).
Celem tego ograniczenia jest wyeliminowanie zjawiska tworzenia agencji wyłącznie w celu uzyskania szybkiego dostępu do zagranicznej siły roboczej, ale w konsekwencji stworzy to znaczną barierę wejścia na rynek, co może wzmocnić pozycję istniejących dużych podmiotów.
Co to oznacza dla pracodawców?
Nowelizacja stanowi krok w kierunku nowoczesnego rynku pracy opartego na efektywnych instrumentach wsparcia i zrównoważonej aktywizacji. Dla pracodawców oznacza to zarówno szerszy dostęp do funduszy i usług, jak i większą odpowiedzialność w zakresie dokumentacji i współpracy z administracją publiczną. Szczególnie podmioty prowadzące lub korzystające z usług agencji pracy tymczasowej powinny zapoznać się z nowymi przepisami.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat nadchodzących zmian w prawie pracy zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z działu prawa pracy naszej Kancelarii pod adresem: info@dudkowiak.com
Skontaktuj się z nami

65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com