Bankowość i usługi płatnicze /

Pakiet RTS do rozporządzenia MiCA

W połowie czerwca Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) opublikował zestaw standardów technicznych i wytycznych w ramach MiCAR, koncentrując się na kwestiach ostrożnościowych, takich jak fundusze własne, wymogi płynnościowe i plany naprawcze.

Czym jest pakiet RTS?

Pakiet obejmuje końcowe projekty regulacyjnych standardów technicznych (RTS) odnoszących się do:

  • dostosowania wymogów w zakresie funduszy własnych i minimalnych cech programów testów warunków skrajnych emitentów tokenów powiązanych z aktywami (ART) i tokenów pieniądza elektronicznego (EMT) podlegających takim wymogom,
  • procedurę i ramy czasowe dla emitenta w celu dostosowania kwoty funduszy własnych do 3% średniej kwoty rezerwy aktywów, gdy dany emitent emituje instrumenty ART lub EMT sklasyfikowane jako „znaczące”,
  • wymogi dotyczące płynności rezerwy aktywów,
  • instrumenty finansowe o wysokiej płynności,
  • minimalna treść polityki i procedur zarządzania płynnością.

Oprócz projektów RTS, EBA opublikował wytyczne dotyczące planów naprawczych, określające format i treść planu naprawczego, który emitenci muszą opracować i utrzymywać.

Emitenci znaczących tokenów odnoszących się do aktywów (ART) i tokenów pieniądza elektronicznego (EMT) będą zobowiązani do ustanowienia kompleksowych zasad zarządzania płynnością.

Rzut oka na regulacyjne standardy techniczne

Emitenci znaczących tokenów odnoszących się do aktywów (ART) i tokenów pieniądza elektronicznego (EMT) będą zobowiązani do ustanowienia kompleksowych zasad zarządzania płynnością.

Powinni oni wdrożyć strategie zarządzania ryzykiem płynności, obejmujące identyfikację, pomiar I raportowanie takiego ryzyka. Strategie te powinny obejmować:

  • ramy zarządzania ryzykiem,
  • plan zarządzania aktywami rezerwowymi,
  • plan awaryjny płynności oraz
  • protokoły testów warunków skrajnych.

Zasady muszą być odrębne dla każdego ART i EMT, aby zapewnić oddzielenie od innych działań emitenta, odnosząc się do konkretnych ryzyk i zapewniając zgodność.

Oddzielne RTS są przygotowywane w odniesieniu do testów warunków skrajnych dla emitentów ART. Standardy te określają:

  • kryteria oceny „wyższego stopnia ryzyka”,
  • procedurę określania przez właściwe organy okresu uznawanego za odpowiedni dla emitentów na zwiększenie kwoty funduszy własnych do poziomu wyższych wymogów w zakresie funduszy własnych oraz środków, jakie należy podjąć w celu zapewnienia terminowego spełnienia tych wymogów, oraz
  • minimalny zestaw wymogów dla emitentów w zakresie projektowania i wdrażania ich programów testów warunków skrajnych.

Emitenci muszą zwiększyć swoje fundusze własne do 3% średnich aktywów rezerwowych, gdy ich tokeny zostaną sklasyfikowane jako znaczące. Emitenci tokenów powiązanych z aktywami (ART) i tokenów pieniądza elektronicznego (EMT) muszą utrzymywać wystarczające fundusze własne, aby zapewnić stabilność finansową.

W przypadku znaczących tokenów wymagane fundusze własne są wyższe i wynoszą 3% średnich aktywów rezerwowych, aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom dla stabilności finansowej i polityki pieniężnej.

Emitenci muszą zwiększyć swoje fundusze własne do 3% średnich aktywów rezerwowych, gdy ich tokeny zostaną sklasyfikowane jako znaczące.

Jaka jest rola RTS?

Regulacyjne Standardy Techniczne (RTS) w prawie Unii Europejskiej to prawnie wiążące przepisy techniczne opracowane przez EUNB w celu zapewnienia spójnej harmonizacji i stosowania prawodawstwa UE we wszystkich państwach członkowskich.

Zapewniają one szczegółowe przepisy i ramy dla określonych obszarów w ramach szerszych mandatów legislacyjnych, zapewniając jasność, jednolitość i stabilność w sektorach finansowych i innych sektorach regulowanych.

 

Autor team leader DKP Legal Alicja Mruczkiewicz
check full info of team member: Alicja Mruczkiewicz

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48krakow@dudkowiak.com
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48wroclaw@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48poznan@dudkowiak.com