NSA: Przepisy PNR w Polsce Niezgodne z Dyrektywą UE
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) przyznał, że przepisy ustawy PNR, w zakresie, w którym nakładają na przewoźników obowiązek przekazywania danych PNR w stosunku do wszystkich lotów wewnątrzunijnych, są niezgodne z treścią dyrektywy PNR.
Brak zgodności z przepisami UE
W maju informowaliśmy o wydaniu przez NSA dwóch wyroków w sprawach, w których na przewoźników lotniczych nałożono grzywnę za nieprzekazanie danych PNR w związku z lotami wewnątrzunijnymi. W sierpniu bieżącego roku na stronie NSA umieszczone zostały uzasadnienia przedmiotowych wyroków.
W ich treści NSA wprost wskazuje, że zestawienie tez występujących w orzecznictwie TSUE, w tym w kluczowym wyroku w sprawie C-817/19, z treścią przepisów ustawy PNR nie pozostawia wątpliwości, że polskie przepisy zostały implementowane nieprawidłowo. Są one niezgodne z przepisami oraz celami dyrektywy PNR.
NSA zwrócił przede wszystkim uwagę na bezpodstawność nałożenia na przewoźników obowiązku przekazywania danych PNR. Podkreślił, że taki obowiązek jest nieuzasadniony w sytuacji braku rzeczywistego, aktualnego lub przewidywalnego zagrożenia terrorystycznego w danym państwie członkowskim.
Błędne decyzje o karach grzywny za brak danych PNR
Decyzje nakładające karę grzywny za nieprzekazanie danych PNR dotyczących lotów wewnątrzunijnych zostały wydane nieprawidłowo. W związku z tym powinny być one uchylone w ramach odwołania w postępowaniu administracyjnym lub sądowoadministracyjnym.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te przedmiotowe wyroki wpłyną na przyszłą praktykę orzeczniczą organów administracyjnych. W rezultacie mogą one zaprzestać nakładania kar grzywny na przewoźników lotniczych w związku z organizowaniem lotów wewnątrzunijnych.
Powyższa informacja stanowi oczywiście dobrą wiadomość dla przewoźników lotniczych. Liczba decyzji nakładających grzywny na podstawie przepisów ustawy PNR powinna bowiem maleć. Należy także założyć, że w przypadku ewentualnego nałożenia grzywny do uchylenia takiej decyzji nie będzie konieczne doprowadzenie sprawy aż do NSA.
NSA apeluje o zmiane przepisów PNR
W treści uzasadnienia omawianych wyroków NSA wskazuje, że na organach władzy ustawodawczej i wykonawczej spoczywa obowiązek zmiany obecnie obowiązujących przepisów ustawy PNR, tak aby była zgodna z przepisami prawa UE. Należy również wprowadzić sądowy mechanizm kontroli doboru lotów wewnątrzunijnych, które w świetle aktualnej oceny wymagają objęcia systemem przetwarzania danych PNR.
Czas pokaże, czy do przedmiotowej zmiany treści przepisów rzeczywiście dojdzie.
Jeśli poszukujesz pomocy w zakresie problematyki związanej z przekazywaniem danych PNR, Kancelaria Dudkowiak Kopeć & Putyra dysponuje bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie. Zapewniamy pomoc prawną najwyższej jakości. Zapraszamy do kontaktu na: info@dudkowiak.com
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com