Podatek od nieruchomości: Nowe zasady od 2025 roku
W związku z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego opublikowanymi w Dzienniku Ustaw w 2023 r., ustawodawca został zmuszony do nowelizacji przepisów o podatku od nieruchomości.
W Ministerstwie Finansów trwają intensywne prace związane z nową wersją projektu podatku od nieruchomości. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany wynikające z proponowanego projektu.
Nowa definicja budynku
Najważniejszym elementem nowelizacji w podatku od nieruchomości jest wprowadzenie nowej definicji budynku.
Zgodnie z nową definicją, budynek to obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach.
Nowelizacja wprowadza również wyjątek wskazując, że obiekty w których są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich przeznaczenie jest pojemność, nie będą uznawane za budynki.
Definicje budowli, urządzeń budowlanych i obiektów budowlanych
Po zmianach, pod pojęciem budowli będzie należało rozumieć obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w nowododanym załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
Nowością wprowadzoną przez ustawodawcę jest:
- wskazanie, że wymienione w ustawie obiekty energetyczne (np. elektrownie wiatrowe) i rekreacyjno-sportowe (kolej linowa, wyciąg narciarski, skocznia) stanowią budowle wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
- zdefiniowanie urządzenia budowlanego, jako przyłącza oraz urządzenia instalacyjnego, niezbędnego do używania budynku lub budowli zgodnie z przeznaczeniem,
- zdefiniowanie urządzenia technicznego, jako innego niż wymienione powyżej, wyłącznie w zakresie jego części budowanych,
- wskazanie, że fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne stanowią budowle jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Nowelizacja wskazuje, że warunkiem uznania obiektu za budowlę jest jego wzniesienie w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.
Ustawodawca wprowadził również definicję obiektu budowlanego – jako budynku lub budowli, z wyłączeniem wyrobisk górniczych, a także niewielkich obiektów stanowiących obiekty kultu religijnego, obiekty architektury ogrodowej, obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, wskazując na ich przykłady.
Zwolnienia z podatku od nieruchomości
Nowe przepisy doprecyzują zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury portowej i kolejowej.
Garaże z niższym podatkiem
Dobra wiadomość dla właścicieli garaży – zostaną one uznane za część mieszkalną budynku mieszkalnego. Dzięki temu ich opodatkowanie będzie niższe.
Nowy termin składania deklaracji
Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z przedłużenia terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca 31 marca 2025 r.
Niestety, nie przewiduje się przedłużenia w 2025 r. terminu dla złożenia informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.
Kiedy zmiany wejdą w życie i jak sie na nie przygotować?
Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Nowe regulacje mogą mieć znaczący wpływ na wysokość podatków płaconych przez właścicieli nieruchomości, dlatego warto już teraz zapoznać się z ich szczegółami. Dostosowanie się do zmian z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć problemów z deklaracjami oraz potencjalnych sankcji finansowych.
Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu i dostosowaniu się do nowych regulacji? Skontaktuj się z naszą kancelarią, a chętnie Ci pomożemy.
Skontaktuj się z nami

65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com