Nieuzasadnione wykreślenia MIP z rejestru KNF – szybka reakcja naszej kancelarii zapobiegła poważnym skutkom
W dniu 2 czerwca 2025 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała komunikat dotyczący wykreślenia kilku małych instytucji płatniczych (MIP) z rejestru dostawców usług płatniczych i wydawców pieniądza elektronicznego. W komunikacie podano, że podstawę wykreślenia stanowił art. 142 ust. 1 pkt 11 ustawy o usługach płatniczych, zgodnie z którym instytucja może zostać wykreślona w przypadku niewykonywania działalności płatniczej przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy.
O całej sprawie informowaliśmy również na naszej stronie tutaj.
W toku analizy opublikowanego komunikatu, a także na podstawie naszego stałego monitoringu rejestru MIP, zespół Fintech naszej kancelarii błyskawicznie zauważył, że wśród wykreślonych instytucji znalazły się cztery spółki, które zostały wpisane do rejestru zaledwie kilka miesięcy wcześniej i są przez nas regularnie obsługiwane.
Są to:
- NOTA sp. z o.o.
- GTXN POLAND sp. z o.o.
- NEXWAVEPAY sp. z o.o.
- BERGOPAY sp. z o.o.
Tymczasem, zgodnie z przepisami, przesłanka wykreślenia z powodu braku działalności może zaistnieć dopiero po upływie 12 miesięcy niewykonywania działalności płatniczej.
Mimo to, w dniu publikacji komunikatu – 2 czerwca – dostępny rejestr MIP potwierdzał, że wskazane spółki zostały z niego wykreślone.
Reakcja kancelarii i szybka korekta błędu przez KNF
Znając dokładnie daty uzyskania wpisów oraz etapy operacyjnego startu naszych klientów, nie mieliśmy wątpliwości, że żadna z wymienionych spółek nie pozostawała nieaktywna przez 12 miesięcy – jak sugerowano w uzasadnieniu decyzji KNF. Tym samym podstawy prawne przytoczone przez Komisję nie mogły mieć w tym wypadku zastosowania.
W związku z zaistniałą sytuacją, niezwłocznie skierowaliśmy do Departamentu Bankowości Równoległej KNF formalną interwencję z prośbą o pilne wyjaśnienie sprawy i weryfikację danych.
Jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy informację zwrotną od Komisji – w której KNF potwierdziła, że doszło do błędu technicznego, skutkującego wykreśleniem kilku spółek nadprogramowo. W efekcie wpisy czterech naszych klientów zostały natychmiast przywrócone do rejestru.
Monitoring rejestru i szybka reakcja – kluczowe dla ochrony interesów MIP
Opisana sytuacja wyraźnie pokazuje, jak istotną rolę odgrywa bieżący nadzór regulacyjny oraz sprawna komunikacja z organem nadzoru w sytuacjach wymagających szybkiego działania. Gdyby nie natychmiastowa reakcja naszej kancelarii, bezpodstawne wykreślenie mogłoby skutkować poważnymi konsekwencjami biznesowymi oraz reputacyjnymi dla naszych Klientów.
Opisane zdarzenie potwierdza jak ważne jest, by instytucje objęte nadzorem KNF korzystały z profesjonalnego wsparcia prawnego oraz stale monitorowały swój status w rejestrach publicznych.
Jeśli Twoja instytucja potrzebuje wsparcia – zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem Fintech.
Skontaktuj się z nami

65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com