MiCA w praktyce: UKNF oczekuje na ustawę, zanim przystąpi do rozpatrywania wniosków
Dnia 2 stycznia 2025 roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała Stanowisko ws. Stosowania Rozporządzenia MiCA w okresie przejściowym wynikającym z treści projektu Ustawy o rynku kryptoaktywów. Publikacja Stanowiska UKNF wynika z nadal trwającej procedury legislacyjnej w prawie krajowym.
KNF o Rozporządzeniu MiCA: Wnioski dopiero po uchwaleniu ustawy
Po 30 czerwca 2025 roku świadczenie usług w zakresie kryptoaktywów będzie możliwe jedynie na podstawie zezwolenia KNF. Przepisy tej ustawy przewidują okres przejściowy, który potrwa do 30 czerwca 2025 roku. W tym czasie działalność będą mogły kontynuować podmioty świadczące usługi w zakresie kryptoaktywów na dzień 29 grudnia 2024 roku (zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 16 MiCA). Dotyczy to również podmiotów wpisanych do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych, które nie muszą uzyskiwać zezwolenia na podstawie Rozporządzenia MiCA w okresie przejściowym.
Projekt Ustawy przewiduje możliwość przedłużenia okresu przejściowego. Okres ten może zostać wydłużony do momentu uzyskania zezwolenia lub odmowy jego udzielenia, jednak nie dłużej niż do 30 września 2025 roku. Aby skorzystać z tej możliwości, podmioty muszą złożyć kompletny wniosek o wydanie zezwolenia przed 1 maja 2025 roku. Dodatkowo, muszą otrzymać od Urzędu KNF powiadomienie potwierdzające kompletność złożonego wniosku.
UKNF poinformował, że we wspomnianym wyżej okresie przejściowym podmioty zobligowane są do przestrzegania ówcześnie obowiązujących przepisów. Przepisy Rozporządzenia MiCA będą miały zastosowanie do ich działalności dopiero od dnia uzyskania przez nie zezwoleń, jednak nie później niż od 30 września 2025 roku.
Natychmiastowe stosowanie Rozporządzenia TFR
KNF wskazuje, odwołując się do wyjaśnień Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, iż od dnia 30 grudnia 2024 roku obowiązuje Rozporządzenie TFR (tzw. travel rule).
Dotyczy ono wszystkich dostawców usług w zakresie kryptoaktywów, w tym tych wpisanych do rejestru walut wirtualnych, niezależnie od okresu przejściowego przewidzianego w Rozporządzeniu MiCA.
Wnioski pozostaną nierozpoznane
Komisja Nadzoru Finansowego wskazała, że według stanu na 30 grudnia 2024 roku nie jest ona jeszcze organem właściwym w odniesieniu do podmiotów ubiegających się o dopuszczenie do obrotu tokenów ART lub EMT lub dostawców usług w zakresie kryptoaktywów (CASP). Z tego względu wniosku o zezwolenie składane do KNF pozostaną nierozpoznane do czasu uchwalenia ustawy.
Jaki skutek dla rynku kryptoaktywów ma decyzja KNF?
Nierozpoznanie wniosków o zezwolenia przez KNF do czasu uchwalenia Ustawy o rynku kryptoaktywów powoduje istotną niepewność dla podmiotów z branży kryptoaktywów. Brak decyzji opóźnia możliwość pełnoprawnego funkcjonowania zgodnie z Rozporządzeniem MiCA, co może wpływać na rozwój działalności, pozyskiwanie klientów i inwestycji. Ponadto, przedłużony okres oczekiwania może skutkować ograniczeniem konkurencyjności polskich podmiotów na rynku europejskim.
Nie chcesz przegapić kolejnych informacji związanych ze zmianami w przepisach prawa dla rynku kryptoaktywów? Zapisz się do naszego newslettera i bądż na bieżąco!
Skontaktuj się z nami

65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com