Bankowość i usługi płatnicze /

Licencjonowanie emitentów ART i ocena nabycia akcji. Co musisz wiedzieć

Informacje niezbędne dla emitentów ART

Dla potencjalnych nabywców znacznych pakietów akcji emitentów ART, RTS określa szczegółową treść informacji, które muszą być przedłożone wraz z powiadomieniem o nabyciu.

Nowe regulacyjne standardy techniczne (RTS) szczegółowo określają, jakie informacje muszą być zawarte we wniosku o zezwolenie na publiczne oferowanie tokenów powiązanych z aktywami (ART) lub ubieganie się o dopuszczenie do obrotu.

Oto najważniejsze elementy, które muszą znaleźć się we wniosku:

  • Dane identyfikacyjne emitenta – szczegółowe informacje dotyczące emitenta składającego wniosek.
  • Program działalności – główne cechy planowanej emisji, specyfikacja mechanizmu emisji i wykupu ART, model biznesowy, strategia i ocena ryzyka, prognoza finansowa, obliczenia wymogów w zakresie funduszy własnych i rezerwy aktywów, opis interakcji między modelem biznesowym a ryzykiem narażenia emitenta lub sektora na pranie pieniędzy/finansowanie terroryzmu (w tym ocenę ryzyka emitenta lub innych podmiotów zaangażowanych w mechanizmy biznesowe emitenta),
  • Informacje finansowe – dane dotyczące przeszłych wyników finansowych emitenta.
  • Zarządzanie ryzykiem – ustalenia dotyczące ładu wewnętrznego i organizacji strukturalnej – w tym informacje o zewnętrznych dostawcach krytycznych i  opis ważnych funkcji, w tym ramy kontroli wewnętrznej, uwzględniając obowiązki nałożone na podmiotu przez rozporządzenie 2022/2554/UE w sprawie odporności operacji cyfrowych sektora finansowego (DORA).
  • Zarządzanie płynnością – Opis zarządzania płynnością, rezerwę aktywów i prawa do wykupu, mechanizm stabilizacji ART.
  • Ocena członków zarządu – Informacje o członkach organu zarządzającego i akcjonariuszach posiadających znaczne pakiety akcji.

Jakie informację są w ITS?

Wykonawcze standardy techniczne (ITS) określają sposoby składania wniosków do odpowiednich organów. Wnioski mogą być składane w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu właściwego organu lub w formie papierowej (np. w przypadku składania zaświadczenia o niekaralności).

Projekt ITS definiuje także, kiedy wniosek może zostać uznany za kompletny.

Jak dokonać oceny planowanego nabycia znacznych pakietów akcji?

Dla potencjalnych nabywców znacznych pakietów akcji emitentów ART, RTS określa szczegółową treść informacji, które muszą być przedłożone wraz z powiadomieniem o nabyciu.

Ocena ostrożnościowa musi być przeprowadzona przez właściwy organ zgodnie z kryteriami określonymi w art. 42 ust. 1 MiCA. Ocenie wówczas podlega:

  • Reputacja nabywcy – uczciwość i kompetencje zawodowe potencjalnego nabywcy.
  • Osoby zarządzające – kompetencje osób, które będą kierować działalnością.
  • Kondycja finansowa – stabilność finansowa potencjalnego nabywcy.
  • Zgodność z wymogami – spełnienie wymogów ostrożnościowych przez nabywane przedsiębiorstwo.
  • Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – wykluczenia okoliczności, aby w wyniku planowanego nabycia mogło dojść do próby lub zwiększenia ryzyka prania pieniędzy, lub finansowania terroryzmu.

Zgodnie z ww. kryteriami, emitenci powinni udzielić informacji dotyczących:

  • tożsamości, uczciwości, dobrej kondycji finansowej oraz finansowych i niefinansowych udziałów w docelowym emitencie ART lub osób fizycznych lub prawnych zamierzających nabyć znaczny pakiet akcji,
  • nieposzlakowanej opinii, wiedzy, umiejętności i doświadczenia członków organu zarządzającego jednostki docelowej, w przypadku gdy potencjalny nabywca zamierza powołać/zastąpić członków organu zarządzającego w przypadku gdy potencjalny nabywca zamierza powołać/zastąpić członków organu zarządzającego jednostki nabywanej,
  • informacji na temat planowanego nabycia, takich jak strategii potencjalnego nabywcy w odniesieniu do nabycia oraz informacji na temat nowej struktury grupy po nabyciu znacznego pakietu akcji,
  • uzasadnionych źródeł finansowania nabycia.

Jakie są RTS dla ART emitowanych przez instytucje kredytowe?

Projekt RTS określa także praktyczne aspekty wymiany informacji między instytucją kredytową a właściwym organem nadzoru. Z ich treścią można zapoznać się pod tym linkiem.

Regulacje te będą dostępne w dokumentach opublikowanych przez EUNB i zostaną przedłożone Komisji Europejskiej do zatwierdzenia do 30 czerwca 2024 roku.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące nowych regulacji lub potrzebujesz pomocy w dostosowaniu się do wymogów, skontaktuj się z naszym zespołem. Napisz na info@dudkowiak.com.

Konsekwencje dla emitentów ART

Projekty RTS oraz ITS mają na celu ujednolicenie oraz ułatwienie procesu przedkładania wymaganych informacji organom nadzoru. Emitenci ART powinni dokładnie zapoznać się z nowymi standardami i dostosować swoje procedury wewnętrzne, aby uniknąć problemów związanych z niekompletną dokumentacją.

Warto także tworzyć procedury wewnętrzne lub już istniejące aktualizować, tak, aby zawierały wszystkie założenia wymagane przez projekty RTS. W przeciwnym wypadku może okazać się konieczne odrębne wezwanie emitenta, do uzupełnienia określonych informacji.

Jak przygotować się na nadchodzące zmiany?

Masz pytania dotyczące licencjonowania emitentów ART i oceny nabycia akcji? Nie jesteś pewien, jak nowe standardy techniczne wpływają na Twoją działalność?

Skontaktuj się z nami teraz! Nasz zespół ekspertów pomoże Ci zrozumieć i wdrożyć nowe regulacje, abyś mógł skupić się na rozwijaniu swojego biznesu bez obaw o zgodność z przepisami. Działaj już dziś!

Napisz na: info@dudkowiak.com

 

Autor team leader DKP Legal
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Napisz wiadomość: info@dudkowiak.com
check full info of team member: Aleksandra Walas

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48krakow@dudkowiak.com
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48wroclaw@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48poznan@dudkowiak.com