Nowe przepisy w sprawie legalizacji pobytu obywateli Ukrainy już od 1 lipca 2024
Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy, które mają na celu uproszczenie procesu uzyskiwania kart pobytu oraz zezwoleń na pobyt czasowy dla obywateli Ukrainy, którzy uzyskali ochronę czasową w Polsce i posiadają PESEL ze statusem UKR.
Kluczowe zmiany dotyczą procedur i warunków legalizacji pobytu, co sprawi, że cały proces będzie szybszy i bardziej przejrzysty.
Jakie będą kluczowe zmiany i ułatwienia?
Warunki uzyskania karty pobytu
Obywatel Ukrainy korzystający z ochrony czasowej będzie mógł otrzymać kartę pobytu, w nowym, uproszczonym trybie, jeśli:
1. W dniu 4 marca 2024 r. posiadał numer PESEL ze statusem UKR,
2. W dniu złożenia wniosku o wydanie karty pobytu nadal posiada PESEL ze statusem UKR,
3. Posiadał nieprzerwany status UKR przynajmniej przez 365 dni.
Karta pobytu dla dziecka
Dziecko urodzone na terytorium Polski może otrzymać kartę pobytu, jeśli jego matka spełnia następujące warunki:
- Posiada PESEL ze statusem UKR
- Ma kartę pobytu
Aby dziecko mogło uzyskać kartę pobytu, matka musi przebywać legalnie w Polsce, a dziecko musi mieć PESEL ze statusem UKR w dniu złożenia wniosku.
Tryb składania wniosków i opłaty
Wnioski o wydanie karty pobytu w trybie uproszczonym będą składane wyłącznie online za pomocą formularza. Zostanie on udostępniony na stronie Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Formularz ten zostanie określony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w drodze rozporządzenia, jednak na chwilę obecną rozwiązanie to nie zostało jeszcze wdrożone.
Wniosek będzie wymagał podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP. Opłata za wydanie karty pobytu wyniesie, co do zasady 100 zł. Dodatkowo, za wydanie zezwolenia na pobyt czasowy pobierana będzie opłata skarbowa w wysokości 340 zł.
Wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy ma 90 dni na wydanie lub odmowę wydania karty pobytu od momentu złożenia wniosku. W trakcie rozpatrywania wniosku o wydanie karty pobytu w trybie uproszczonym, jednym z etapów procedury będzie uzyskanie opinii ABW, Policji i Straży Granicznej o cudzoziemcu, co może potrwać do 2 miesięcy.
Zezwolenie na pobyt czasowy
Zwykle uzyskanie karty pobytu jest poprzedzone decyzją właściwego wojewody. Jednak według nowej ustawy najpierw wydawana jest karta pobytu, która potem z mocy prawa staje się zezwoleniem na pobyt czasowy.
Jeśli obywatel Ukrainy wcześniej składał wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy w trybie zwykłym, a potem złożył wniosek o kartę pobytu w trybie uproszczonym, wcześniejsze postępowanie zostanie umorzone z mocy prawa.
Zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę i działalność gospodarcza
Obywatele Ukrainy posiadający kartę pobytu wydaną w nowym uproszczonym trybie będą zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Umożliwi to podejmowanie zatrudnienie na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
Ponadto będą mogli prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy, co stanowi dodatkowe ułatwienie integracyjne i ekonomiczne.
Czy warto rezygnować z obecnego wniosku?
Zalecamy każdemu obywatelowi Ukrainy ocenę, czy nie warto wycofać wcześniej złożonego wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy na podstawie dotychczasowych przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i poczekać na wejście w życie uproszczonej procedury.
W starym trybie zezwolenie może być wydane na okres krótszy niż 3 lata, natomiast w trybie uproszczonym karta pobytu i zezwolenie na pobyt czasowy będą zawsze ważne przez 3 lata od ich wydania.
Kiedy nowe procedury zostaną wdrożone?
Chociaż przepisy dotyczące uproszczonego trybu legalizacji pobytu wejdą w życie 1 lipca 2024 roku, na pełne wdrożenie procedur trzeba będzie jeszcze poczekać. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyda odpowiedni komunikat, kiedy rozwiązania techniczne niezbędne do realizacji nowych przepisów będą gotowe.
Łatwiejsza legalizacja pobytu i więcej możliwości dla Obywateli Ukrainy
Nowe przepisy znacznie ułatwią obywatelom Ukrainy proces legalizacji pobytu w Polsce. Uproszczone procedury, zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przyczynią się do lepszej integracji i stabilizacji ich sytuacji życiowej.
Aby uzyskać szczegółowe informacje i pomoc prawną, skontaktuj się z nami: info@dudkowiak.com.
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com