Jak uniknąć błędów w klasyfikacji kryptoaktywów? Sprawdź nowe wytyczne EUNB!
W dniu 10 grudnia 2024 r. trzy europejskie urzędy nadzoru (EBA, EIOPA i ESMA – EUNB) opublikowały wytyczne w sprawie wzorów wyjaśnień i opinii oraz standardowego testu klasyfikacji kryptoaktywów zgodnie z art. 97 ust. 1 rozporządzenia MiCA.
Jednolita klasyfikacja kryptoaktywów w UE: co zawierają nowe wytyczne?
Wytyczne zawierają szablon określający format i treść wyjaśnienia towarzyszącego dokumentowi informacyjnemu dotyczącmu kryptoaktywa (white paper), o którym mowa w art. 8 ust. 4 MiCAR.
Co więcej, dokument dostarcza szablon określający treść i format opinii prawnej dotyczącej kwalifikacji tokenów powiązanych z aktywami (ART), o których mowa w art. 17 ust. 1 lit. b) ppkt (ii) oraz art. 18 ust. 2 lit. e) MiCA.
Wytyczne zapewniają znormalizowany test klasyfikacji aktywów kryptograficznych, wyjaśniając, że MiCA ma zastosowanie wyłącznie do aktywów kryptograficznych, spełniających następujące warunki:
- nie są unikatowe i niewymienialne z innymi kryptoaktywami (art. 2 ust. 3 MiCA);
- nie są objęte zakresem innych regulacji sektorowych ze względu na ich kwalifikację jako instrumenty finansowe, depozyty, produkty ubezpieczeniowe lub emerytalne lub inne odpowiednie produkty finansowe, zgodnie z art. 2 ust. 4 MiCA;
- nie zostały wyemitowane przez podmioty wyłączone na mocy art. 2 ust. 2 MiCA.
Podstawowym celem omawianych wytycznych jest zapewnienie jednolitości klasyfikacji kryptoaktywów w celu spójnego wdrożenia rozporządzenia MiCA w całej UE. To z kolei ma służyć wzmocnieniu ochrony konsumentów i inwestorów, zapewnieniu równych szans i zmniejszeniu ryzyka arbitrażu regulacyjnego. Wytyczne zostaną przetłumaczone na języki urzędowe UE i udostępnione na stronach internetowych Europejskich Urzędów Nadzoru. Wejdą one w życie trzy miesiące po opublikowaniu tłumaczeń.
Sprawdź, kogo dotyczą wytyczne!
Niniejsze wytyczne mają zastosowanie do:
- właściwych organów określonych w art. 3 ust. 1 pkt 35 lit. a) MiCA,
- oferentów, operatorów platform obrotu lub osób ubiegających się o dopuszczenie do obrotu kryptoaktywami (z wyłączeniem ART lub EMT), którzy muszą powiadomić właściwy organ o białej księdze kryptoaktywów wraz z wyjaśnieniem uzasadniającym jej klasyfikację, zgodnie z art. 8 ust. 4 rozporządzenia,
- instytucje kredytowe oferujące lub ubiegające się o dopuszczenie do obrotu tokenami powiązanymi z aktywami (ART) i zobowiązane do przedstawienia opinii prawnej na temat kwalifikacji kryptoaktywów zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. b) ppkt (ii),
- inne podmioty prawne lub przedsiębiorstwa (instytucje niekredytowe) oferujące lub ubiegające się o dopuszczenie do obrotu ART i zobowiązane do przedstawienia opinii prawnej na podstawie art. 18 ust. 2 lit. e),
- osoby prowadzące lub planujące prowadzenie usług związanych z kryptoaktywami, które muszą ustalić, czy ich działalność obejmuje kryptoaktywa objęte zakresem rozporządzenia.
Czy Twoja działalność spełnia wymogi zgodności z MiCA?
Wytyczne zawierają również zestaw szablonów, które ułatwią procedowanie zgodnie z rozporządzeniem MiCA oraz przejrzysty schemat umożliwiający przeprowadzenie standardowego testu klasyfikacji kryptoaktywów. Wytyczne (na razie tylko w języku angielskim) są dostępne TUTAJ.
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi regulacjami, mogą mieć one kluczowe znaczenia dla twoje jdziałalności. A jeśli potrzebujesz pomocy w ich zrozumieniu i prawidłowym wdrożeniu, skontaktuj się z naszą Kancelarią. Dołożymy wszelkich starań aby odpowiedzieć na twoją wiadomość w ciągu 48 godzin.
Skontaktuj się z nami

65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com