ESMA ogłasza priorytety nadzorcze na 2024 – co musisz wiedzieć?
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) ogłosił wspólne priorytety w zakresie egzekwowania prawa (ECEP) na rok 2024.
Publikacja ta ma kluczowe znaczenie w okresie przygotowywania rocznych sprawozdań finansowych przez przedsiębiorstwa, wyznaczając kierunki zgodności z najnowszymi standardami sprawozdawczości finansowej i zrównoważonego rozwoju w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
Kogo dotyczą nowe wytyczne ESMA?
Odbiorcami dokumentu są przede wszystkim emitenci dopuszczeni do obrotu na rynkach regulowanych w EOG. Obejmuje to spółki odpowiedzialne za przygotowywanie i składanie rocznych sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, Europejskimi Standardami Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju i innymi powiązanymi przepisami UE.
Dokument dotyczy:
- organów zarządzających i nadzorczych w spółkach odpowiedzialnych za zapewnienie jakości i wewnętrznej spójności raportów rocznych,
- komitetów audytu, których zadaniem jest nadzorowanie kontroli wewnętrznej i procesów zgodności,
- audytorów i dostawców usług poświadczających weryfikujących dokładność i integralność sprawozdań finansowych i oraz raportów dotyczących zrównoważonego rozwoju,
- krajowych organów regulacyjnych które współpracują z ESMA w celu monitorowania i egzekwowania zgodności z wymogami sprawozdawczymi w całym EOG.
Najważniejsze zagadnienia w ECEP 2024
Wytyczne mają na celu poprawę ogólnej jakości, przejrzystości i wiarygodności sprawozdawczości korporacyjnej, z korzyścią dla inwestorów, interesariuszy i organów regulacyjnych.
Obejmują one trzy główne obszary zainteresowania:
- sprawozdawczość finansową – podkreślając znaczenie zgodności z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, ze szczególnym uwzględnieniem ujawniania informacji dotyczących ryzyka płynności, zasad rachunkowości oraz praktyk w zakresie ujmowania przychodów,
- sprawozdawczość ESG – w zakresie integracji nowych Europejskich Standardów Sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym: oceny istotności, ujawniania informacji związanych z klimatem i powiązania ze sprawozdaniami finansowymi,
- sprawozdawczość ESEF – wskazując, że Jednolity Europejski Format Elektroniczny (ESEF) nadal jest priorytetem w celu zwiększenia dostępności i porównywalności sprawozdawczości korporacyjnej, z naciskiem na tagowanie i taksonomię ESEF, a także czytelność i łączność.
Znaczenie priorytetów ESMA dla biznesu
ECEP 2024 nie jest jedynie listą kontrolną zgodności – to mapa drogowa dla lepszej przejrzystości i odpowiedzialności korporacyjnej.
Priorytety ESMA odzwierciedlają zmianę w kierunku zintegrowanej sprawozdawczości, w której wyniki finansowe i wpływ na ESG są ze sobą powiązane. Firmy, które proaktywnie dostosują się do tych standardów, nie tylko unikną pułapek regulacyjnych, ale także wzmocnią zaufanie interesariuszy.
Jak możemy Ci pomóc?
W DKP specjalizujemy się w doradzaniu w zakresie zgodności z dynamicznie zmieniającymi się ramami regulacyjnymi. Nasi eksperci zapewniają dostosowane wytyczne dotyczące zmiennych wymogów regulacyjnych. Chcesz przygotować się na nowe regulację? Skontaktuj się z nam!
Skontaktuj się z nami
65-071 Zielona Góra +48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com