Bankowość i usługi płatnicze /

Czy to koniec anonimowości niehostowanych portfeli kryptowalutowych?

Zasada „travel rule”, znana z sektora bankowego, nakłada na dostawców usług związanych z kryptoaktywami (VASP/CASP) obowiązek identyfikacji oraz zbierania szczegółowych danych o inicjatorze i beneficjencie transakcji kryptowalutowej. Zebrane informacje muszą być przechowywane, przekazywane kontrahentom transferu oraz udostępniane właściwym organom na ich żądanie.

Zasada „travel rule”, znana z sektora bankowego, nakłada na dostawców usług związanych z kryptoaktywami (VASP/CASP) obowiązek identyfikacji oraz zbierania szczegółowych danych o inicjatorze i beneficjencie transakcji kryptowalutowej.

Wyłączenia ze stosowania TFR

Państwa członkowskie mogą wyłączyć z obowiązku stosowania rozporządzenia transfery kryptoaktywów o niskiej wartości, jeśli są one wykorzystywane do płatności za towary lub usługi. Transfery między dwoma portfelami niehostowanymi nie są objęte zakresem regulacji. Jednak w przypadku zaangażowania podmiotu obowiązanego (VASP/CASP), wymagane jest zidentyfikowanie właściciela portfela niehostowanego.

Próg 1000 EUR

Uwagę rynku przyciągnął przepis regulujący transfery o wartości powyżej 1000 EUR. Dostawca identyfikując dany transfer jako przekraczający próg 1000 EUR, który odbył się z wykorzystaniem adresu niehosotowanego powinien ocenić, czy taki adres niehostowany jest odpowiednio własnością inicjatora lub beneficjenta lub jest przez niego kontrolowany.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) wskazuje metody weryfikacji portfeli niehostowanych, jednak katalog dostępnych narzędzi pozostaje otwarty, co daje dostawcom elastyczność w ocenie. Jednakże wśród metod weryfikacji możemy wyróżnić m.in.:

  1. przesłanie uprzednio ustalonej kwoty (najlepiej najmniejszej denominacji danego typu kryptoaktywów) określonej przez dostawcę usług w zakresie kryptoaktywów, z adresu niehostowanego i na adres niehostowany, na rachunek dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów;
  2. żądanie od klienta podpisania w formie cyfrowej określonego komunikatu na rachunku i w oprogramowaniu portfela za pomocą klucza odpowiadającego temu adresowi.

metody

 

Zastanawiasz się jak nowe regulacje wpłyną na twoją działalność?

Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie wdrożenia nowych regulacji lub dostosowania działalności do wymogów Travel Rule, skontaktuj się z naszą Kancelarią. Oferujemy kompleksowe doradztwo prawne i wsparcie w spełnieniu obowiązków regulacyjnych.

Autor team leader DKP Legal Mateusz Bałuta
check full info of team member: Mateusz Bałuta

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48krakow@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
pl. W. Andersa 3
61-894 Poznań
+48 61 853 56 48poznan@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSAWPOLAND
Rondo ONZ 1
00-124 Warsaw
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com