Nieruchomości /

Co zmieni się w prawie nieruchomości w 2025 roku?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w obszarze legislacji dotyczącej nieruchomości w Polsce. Poniżej przedstawiamy najważniejsze regulacje, które wpłyną na procesy planowania przestrzennego, inwestycji budowlanych oraz opodatkowania nieruchomości.

Nowe zasady w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

  • Do końca 2025 roku wszystkie gminy w Polsce będą zobligowane do uchwalenia planów ogólnych, które zastąpią obecne studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Plany ogólne będą stanowić podstawę do uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Dzięki temu gminy będą miały większy wpływ na rozwój zabudowy. Plany ogólne obowiązywać będą na terytorium całej gminy. Decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być spójne z wytycznymi wskazanymi w planie ogólnym.
  • Dodatkowo należy wspomnieć, że weszły już w życie zmiany wprowadzające obowiązki uwzględnienia większej liczby parametrów w decyzjach o WZ. Ta zmiana również ma na celu zwiększenie precyzji decyzji i ograniczenie konfliktów przestrzennych. W nowych decyzjach WZ muszą być dodatkowo określane m. in. maksymalna intensywność zabudowy, minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej czy też minimalna liczba miejsc do parkowania.

Zmiany w podatku od nieruchomości

Od 2025 roku wchodzą w życie nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości. Pełne omówienie zmian znajdą Państwo w naszym artykule Podatek od nieruchomości: Nowe zasady od 2025 roku, a poniżej krótkie podsumowanie:

  • Autonomiczne definicje budynku i budowli: Nowe definicje zostały wprowadzone, aby uniknąć interpretacyjnych wątpliwości w kontekście podatkowym.
  • Garaże będą uznawane za część mieszkalną budynku mieszkalnego, co będzie skutkować niższym podatkiem od nieruchomości.
  • Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z przedłużenia terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 rok do końca 31 marca 2025 roku.

Garaże będą uznawane za część mieszkalną budynku mieszkalnego, co będzie skutkować niższym podatkiem od nieruchomości.

Nowe zasady w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2025 r. Projekt ustawy ma na celu ułatwienie dostępu do gruntów pod budownictwo mieszkaniowe poprzez:

  • Zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi w obrębie miast, co pozwoli na łatwiejsze przekształcenie takich terenów na cele budowlane (rozszerzenie katalogu gruntów wyłączonych spod reżimu Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).
  • Uproszczenie procedur planistycznych, w tym szybsze uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
  • Przywrócenie użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe, co ma zwiększyć stabilność inwestycji w sektorze mieszkaniowym – rozwiązanie przywracające stan prawny sprzed 2019 r.
  • Zmiany w procedurach uchwał lokalizacyjnych dla inwestycji mieszkaniowych, które pozwolą na ich szybsze i bardziej przejrzyste podejmowanie.

Możliwe zmiany w Prawie budowlanym

Od sierpnia 2024 roku trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej ustawę Prawo budowlane, które mogą wejść w życie w 2025 roku:

  • Nowe zasady dla małych domów do 70 m²: Propozycja obejmuje doprecyzowanie przepisów dotyczących budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m2, w szczególności w zakresie weryfikacji składanego zgłoszenia, sposobu postępowania z takim zgłoszeniem w przypadku np. jego niekompletności.
  • Uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego: Planowane jest rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę na rzecz zgłoszenia (m. in. niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej, przydomowe schrony i ukrycia czy wolnostojące kontenery telekomunikacyjne).
  • Regulacje dotyczące schronów: Nowe przepisy określą zasady przebudowy i adaptacji schronów oraz ukryć doraźnych służących ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Koniec składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych!

Zgodnie z zapowiedziami, polski rząd zreformował składkę zdrowotną. W poprzednim stanie prawnym uzyskanie dochodu ze sprzedaży środka trwałego (np. samochodu firmowego) podlegało obowiązkowej składce zdrowotnej.

  • Już od stycznia 2025 r. nastąpią zmiany w zakresie obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku zbycia środka trwałego.
  • Dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą już uwzględniane w wyliczeniu składki zdrowotnej (zarówno w przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych, jak i w formie podatku liniowego). Również dla osób rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychody ze zbycia środków trwałych będą wyłączone z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
  • Poprzednio składka zdrowotna dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych stanowiła 9% uzyskanego w poprzednim miesiącu dochodu, a w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym – 4,9%. Dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawka składki uzależniona jest od wysokości osiągniętego przychodu (w 2024 419,46 zł, 699, 11 zł lub 1 258,39 zł).
  • Projekt wprowadza również możliwość wyboru według starych lub nowych zasad. Oznacza to, że przedsiębiorcy, który wybrali formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatek liniowy przy obliczeniu składki zdrowotnej będą mogli zdecydować, czy uwzględnią koszty i przychody ze sprzedaży środków trwałych.

Już od stycznia 2025 r. nastąpią zmiany w zakresie obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku zbycia środka trwałego.

Jak zmiany wpłyną na twoje nieruchomości?

Rok 2025 przyniesie szereg istotnych zmian, które wpłyną na procesy inwestycyjne, podatkowe i planistyczne. Obowiązek uchwalenia w gminach planów ogólnych sprawi, że organy będą mieć większą kontrolę nad zabudową. 

Zmianie ulegną także definicje w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (budynek, budowla), a osoby prawne będą mogły przedłużyć termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 rok. Planowane wejście w życie Ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe ma na celu ułatwienie dostępności ww. gruntów poprzez zniesienie istniejących obecnie ograniczeń.

Jednoliceniu i uproszczeniu ulegną również prawdopodobnie zapisy ustawy Prawo budowlane. Zniknie również absurd obowiązku opłacania składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Jeśli są Państwo zainteresowani niżej opisanymi kwestiami i chcieliby Państwo poznać więcej szczegółów na temat projektowych i zaplanowanych zmian, zapraszamy do kontaktu z Działem Prawa Nieruchomości naszej Kancelarii.

Autor team leader DKP Legal
check full info of team member: Anna Kwinto-Hulalka

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48kancelaria@dudkowiak.com
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48krakow@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
pl. W. Andersa 3
61-894 Poznań
+48 61 853 56 48poznan@dudkowiak.com
Flaga Polski.WARSAWPOLAND
Rondo ONZ 1
00-124 Warsaw
+48 22 300 16 74warszawa@dudkowiak.com